Misja pokojowa NATO na Ukrainie? Premier Estonii: Najpierw musi być pokój

- Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć Ukrainę i pomóc jej w walce. Putin nie może wygrać tej wojny - powiedziała szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas. W rozmowie z CNN odniosła się też do przedstawionego przez Polskę pomysłu utworzenia misji pokojowej NATO na Ukrainie.

Publikacja: 20.03.2022 20:05

Żołnierze podczas ćwiczeń NATO w Norwegii odbywających się w ramach manewrów "Zimna odpowiedź"

Żołnierze podczas ćwiczeń NATO w Norwegii odbywających się w ramach manewrów "Zimna odpowiedź"

Foto: Geir Olsen / NTB / AFP

zew

We wtorek wizytę w Kijowie złożyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz szefowie rządów Czech i Słowenii, Petr Fiala i Janez Janša. Przywódcy spotkali się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem. Na konferencji prasowej Kaczyński powiedział, że na terytorium Ukrainy "potrzebna jest misja pokojowa, humanitarna NATO i być może jeszcze innych organizacji, ale osłonięta zbrojnie".

- Ukraina jest państwem suwerennym. Jeżeli zgodzi się na taką misję, to to zupełnie wystarczy, to w świetle prawa międzynarodowego będzie całkowite dopuszczalne i w żadnym wypadku nie będzie żadnym casus belli - podkreślił wicepremier. W piątek premier Morawiecki zadeklarował, że propozycja dotycząca misji pokojowej zostanie formalnie złożona na najbliższym szczycie NATO.

Czytaj więcej

Rosja potwierdza. Na Ukrainie zginął zastępca dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

- Staramy się robić wszystko, co w naszej mocy, by wesprzeć Ukrainę i pomóc jej w walce. Putin nie może wygrać tej wojny - powiedziała CNN premier Estonii. Kaja Kallas, która będzie uczestniczyć w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego oceniła, że strategia NATO powinna koncentrować się na zakończeniu wojny poprzez zastosowanie "inteligentnego powstrzymywania", co oznacza, że NATO powinno przejść od "postawy odstraszania" do bezpiecznej "postawy obronnej", a państwa członkowskie powinny wzmacniać swoją obronność, wzmacniając tym samym cały Sojusz.

- Pewne zdolności są zbyt drogie dla poszczególnych państw, ale jeśli zadziałamy wspólnie w Europie, by chronić nasze terytoria, będziemy silniejsi - zaznaczyła.

Czytaj więcej

Zełenski: Jestem gotów do rozmowy z Putinem. Fiasko negocjacji to III wojna światowa

Premier Estonii została zapytana o polską propozycję wysłania sił pokojowych NATO na Ukrainę. - Możemy mieć misję pokojową tylko wtedy, gdy mamy pokój - odparła. - Gdy spojrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie, widzimy tam wszystko, tylko nie pokój. Trwa wojna i nie widzę, by Rosja miała zamiar zrobić cokolwiek, by osiągnąć pokój. Zatem najpierw powinniśmy mieć pokój, by go zachować - podkreśliła Kaja Kallas. Dodała, że nie wyobraża sobie trzeciej wojny światowej w Europie i że należy czynić wysiłki na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie.

Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko o strącaniu rosyjskich rakiet przez Polskę. „Być może zostało to źle zrozumiane na szczycie NATO”
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konflikty zbrojne
Jak wyglądało rosyjskie "porozumienie pokojowe". Radio Swoboda dotarło do dokumentu z 2022 roku
Konflikty zbrojne
Zaktualizowane mapy Google zdradzają pozycje ukraińskich systemów wojskowych
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Iran nie zaatakuje Izraela przed wyborami w USA
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińska propaganda mnoży żołnierzy z Korei Północnej jak grzyby po deszczu