Reklama
Rozwiń

Coraz więcej ofiar tragicznej powodzi w Hiszpanii. Nie żyje już ponad 200 osób

Co najmniej 211 osób zginęło w najtragiczniejszej powodzi, jaka nawiedziła Hiszpanię w ostatnich latach. Jak poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez, przeprowadzono już 4800 akcji ratunkowych i udzielono pomocy ponad 30 tys. osób. Niewykluczone jednak, że liczby te są niedoszacowane.

Publikacja: 02.11.2024 15:06

Coraz więcej ofiar tragicznej powodzi w Hiszpanii. Nie żyje już ponad 200 osób

Foto: AFP

adm

Hiszpania zmaga się ze skutkami powodzi, które we wtorek i środę dotknęły wschód kraju. Ekstremalnie obfite opady deszczu spowodowały powodzie błyskawiczne w wielu prowincjach, w tym w Walencji, Kastylii-La Mancha i Andaluzji. 

Meteorolodzy poinformowali, że we wtorek w rejonie Walencji w ciągu ośmiu godzin spadła roczna suma opadów deszczu. Doprowadziło to do między innymi do zatorów na autostradach i zalania pól uprawnych. Fala powodziowa płynęła ulicami miast, wyrywając drzewa i odrywając kawałki ścian od budynków.

Czytaj więcej

Powódź w Hiszpanii. Potwierdzono śmierć niemal 100 osób

Powódź w Hiszpanii. Już niemal 100 osób

Jak poinformował w sobotę premier Hiszpanii Pedro Sanchez, liczba ofiar śmiertelnych powodzi wzrosła do 211. Wcześniej informowano o 207 ofiarach. Większość ciał znaleziono w prowincji Walencja – dramatyczne ulewy wyrządziły tam bowiem najpoważniejsze szkody. 

W ramach działań operacyjnych przeprowadzono już 4800 akcji ratunkowych. Udzielono także pomocy ponad 30 tys. osób. Niewykluczone jest jednak, że przy takiej skali klęski żywiołowej liczby te są niedoszacowane. 

Czytaj więcej

Były piłkarz Valencii zginął podczas powodzi. 205 ofiar śmiertelnych w Hiszpanii

Najtragiczniejsza od lat powódź w Hiszpanii

Skutki powodzi w Hiszpanii są najtragiczniejsze w Europie od 2021 roku, gdy w Niemczech zginęło co najmniej 185 osób. Jest to prawdopodobnie najgorsza powódź w Hiszpanii w jej współczesnej historii, ponieważ liczba ofiar jest wyższa niż w 1996 r., kiedy w pobliżu miasta Biescas w Pirenejach zginęło 87 ludzi. W 1957 r. dziesiątki osób zginęły w powodzi w Walencji, co doprowadziło do budowy nowego biegu rzeki Turia, aby zapobiec powodziom w centrum miasta.

Naukowcy twierdzą, że ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych. Meteorolodzy uważają, że ocieplenie Morza Śródziemnego, które doprowadza do zwiększenia parowania, odgrywa kluczową rolę w występowaniu intensywnych opadów deszczu. - Zdarzenia tego typu, które wcześniej występowały w odstępie wielu dziesięcioleci, stają się teraz coraz częstsze, a ich niszczycielska siła jest większa - powiedział Ernesto Rodriguez Camino, członek Hiszpańskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego.

Klęski żywiołowe
Nawet kilka tysięcy ofiar śmiertelnych żywiołu w departamencie zamorskim Francji
Klęski żywiołowe
Rzadki czerwony alarm Met Office. Nadciąga Darragh
Klęski żywiołowe
Seul sparaliżowany. Stolicę Korei Południowej nawiedziły najintensywniejsze opady śniegu od 100 lat
Klęski żywiołowe
Indonezja: Kolejny wybuch wulkanu. "Dziesięciokilometrowa kolumna popiołu"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Klęski żywiołowe
Ogromne pożary w pobliżu Los Angeles. Tysiące osób ewakuowano
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku