Aktualizacja: 16.02.2025 14:38 Publikacja: 18.09.2024 19:58
Foto: REUTERS/Kacper Pempel
Najważniejsze doniesienia dotyczące powodzi i podtopień można teraz znaleźć na rządowej stronie internetowej, dostępnej pod adresem powodz2024.gov.pl. W serwisie dostępne są praktyczne informacje dla powodzian i osób z terenów zagrożonych, relacje dotyczące posiedzeń sztabu kryzysowego czy przewodnik po dostępnych formach pomocy i wsparcia dla ofiar klęski żywiołowej, która nawiedziła południowo-zachodnie województwa.
Wcześniej rząd krytykowany był za chaos informacyjny, dotyczący powodzi. „W czasach, gdy byłem rzecznikiem prasowym rządu była jasna procedura na takie sytuacje” – przekonywał w poniedziałek europoseł Piotr Müller, były rzecznik gabinetu Mateusza Morawieckiego. „Powstawał osobny serwis internetowy w domenie gov.pl (gotowe szablony są w posiadaniu Centrum Informacyjnego Rządu). W mediach komunikowano, że pod tym adresem są dostępne informacje. Wszystkie właściwie jednostki miały obowiązek bieżącego raportowania informacji do KPRM na specjalny adres mailowy. Pracownicy CIR umieszczali najważniejsze informacje w dedykowanym serwisie oraz zajmowali się dystrybucją tych informacji do mediów” – napisał na Twitterze polityk PiS.
Szerzenie nieprawdziwych informacji o rzekomym wzroście liczby pożarów w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie jest oszustwem – zapewnia rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński.
W Cigacicach koło Zielonej Góry doszło w sobotę do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu zdarzenia działa kilkanaście zastępów straży pożarnej.
Od wczesnych godzin popołudniowych płonie zabytkowa hala dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w przemysłowej dzielnicy Gdańska, Przeróbce.
Do podziemnego wstrząsu doszło w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel. W zagrożonym rejonie było 29 osób. Do szpitali trafiło 11 osób, jeden z górników zmarł.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Agencja Reutera – powołując się na członka Partii Republikańskiej Michaela McCaula – poinformowała, że wysocy rangą urzędnicy amerykańskiej administracji Donalda Trumpa niebawem udadzą się do Arabii Saudyjskiej, gdzie prowadzone będą rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
Na kongres Krzysztofa Stanowskiego – dwudniową imprezę organizowana w Atlas Arenie w Łodzi, która może pomieścić 13 tys. osób – sprzedano 4,5 tys. biletów. Media zauważają, że – z uwagi na popularność dziennikarza i kontrowersje związane z jego startem w wyborach prezydenckich – spodziewano się prawdopodobnie większej frekwencji.
Nie będzie nam nikt mówił – niezależnie od tego skąd przyjedzie, jak szanowanym jest naszym przyjacielem i aliantem – jak w Europie mamy układać nasze europejskie sprawy. Nikt nie będzie nam podpowiadał na Twitterze, czy w innych miejscach, że teraz trzeba Europę uczynić znowu wielką, bo Europa już jest wielka - powiedział podczas spotkania z wyborcami w Tarnowie Szymon Hołownia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas