Aktualizacja: 22.02.2025 14:20 Publikacja: 30.06.2024 10:03
Foto: Adobe Stock
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia przed burzami dla województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
Szerzenie nieprawdziwych informacji o rzekomym wzroście liczby pożarów w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie jest oszustwem – zapewnia rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński.
W Cigacicach koło Zielonej Góry doszło w sobotę do pożaru hali produkcyjno-magazynowej. Na miejscu zdarzenia działa kilkanaście zastępów straży pożarnej.
Od wczesnych godzin popołudniowych płonie zabytkowa hala dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w przemysłowej dzielnicy Gdańska, Przeróbce.
Do podziemnego wstrząsu doszło w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Marcel. W zagrożonym rejonie było 29 osób. Do szpitali trafiło 11 osób, jeden z górników zmarł.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzegają przed silnym mrozem w Polsce. Najzimniejszym miejscem w naszym kraju był w poniedziałek tatrzański Litworowy Kocioł – nad ranem temperatura minimalna wyniosła tam -41,13 st. Cel.
Brytyjska agencja meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia dla Walii i części południowej Anglii. Rzadki, czerwony alert oznacza "zagrożenie dla życia".
Korea Południowa sparaliżowana jest po potężnych opadach śniegu, Zginęły co najmniej dwie osoby. Odwołano setki lotów i połączeń kolejowych. Stolica kraju, Seul, boryka się z potężnymi kłopotami komunikacyjnymi.
Nad biegunem północnym, jak co roku, wytworzył się wir polarny. Jest on jednak wyjątkowo słaby, jak na tę porę roku, a do tego przesunięty bardziej na wschód niż zwykle. Czy zaskakująco słaby wir polarny wpłynie na szybsze nadejście zimy?
Skutki przejścia niżu genueńskiego Boris zachodnia i południowa Polska będzie odczuwać jeszcze długo. Nie dziwi więc niepokój wywołany prognozą mówiąc o formowaniu się kolejnego niżu. Czy jest się czego obawiać? Synoptycy wyjaśniają.
Ustroń, miasteczko w powiecie cieszyńskim (województwo śląskie), po wylaniu potoku Młynówka w wyniku intensywnej nocnej ulewy, znalazł się częściowo pod wodą. Obecnie trwa uprzątanie skutków tzw. powodzi błyskawicznej, jaka nawiedziła to miasto.
Nad odcinkiem granicy polsko-czeskiej, w kierunku województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i wschodniej części województwa śląskiego nadciąga niż Boris. We Wrocławiu działa już sztab kryzysowy.
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnim tygodniu wakacji będą nam towarzyszyć upały. Mogą pojawić się też gwałtowne burze. Na dziś IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Powinni się na nie przygotować mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas