19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:02 Publikacja: 12.09.2024 10:17
Strażacy podczas prac zabezpieczających przy starym korycie rzeki Topornicy w Zamościu, 22 sierpnia
Foto: Wojtek Jargiło
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 3. stopnia. Ostrzegł, że opady mogą być nawalne i powodować powodzie – nie błyskawiczne, jak w sierpniu w Zamościu, ale długotrwałe. Synoptycy ostrzegają, że w wymienionych województwach na metr kwadratowy może spaść nawet 150 litrów wody. Lokalnie – nawet ponad 300.
Synoptycy ostrzegają, że w ciągu kilku dni może spaść ilość deszczu, jaką notuje się w ciągu pół roku.
Trwa akcja ratownicza po zawaleniu się części kamienicy w centrum Cieszyna w woj. śląskim. Na miejscu pracuje 170 strażaków, jest też specjalistyczna grupa poszukiwawcza z psami. Ratownicy po ustabilizowaniu ściany wkroczyli już na gruzowisko, gdzie szukają dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy w chwili zdarzenia mieli przebywać na pierwszym i drugim piętrze. - Szacujemy, że działania będą trwały jeszcze kilka godzin - powiedział na briefingu prasowym wojewoda śląski Marek Wójcik.
Brak zrzutów wody ze zbiorników, nieogłoszenie stanu pogotowia powodziowego oraz nieprzygotowanie systemu łączności dla administracji i służb bezpieczeństwa retencyjnych – eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdiagnozowali, co zawiodło w czasie kataklizmu w dorzeczu Odry.
Resort kultury dopiero planuje przeznaczyć pieniądze na odnowę zabytków, które we wrześniu zalała woda na południu Polski.
1 867 rodzin z Dolnego Śląska otrzymało pieniądze na remont i odbudowę domu po powodzi - podaje RMF FM zaznaczając, że nie wszyscy są zadowoleni. Chodzi nie tylko o kwoty wsparcia, ale też klucz oceny szkód. Poszkodowani boją się, że nie zdążą wykorzystać pomocy do końca roku.
Kilkudziesięciu strażaków walczy z dużym pożarem dawnej fabryki mebli w Sulechowie. Ewakuowano pobliski blok mieszkalny
Brytyjska agencja meteorologiczna Met Office wydała ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia dla Walii i części południowej Anglii. Rzadki, czerwony alert oznacza "zagrożenie dla życia".
Korea Południowa sparaliżowana jest po potężnych opadach śniegu, Zginęły co najmniej dwie osoby. Odwołano setki lotów i połączeń kolejowych. Stolica kraju, Seul, boryka się z potężnymi kłopotami komunikacyjnymi.
Nad biegunem północnym, jak co roku, wytworzył się wir polarny. Jest on jednak wyjątkowo słaby, jak na tę porę roku, a do tego przesunięty bardziej na wschód niż zwykle. Czy zaskakująco słaby wir polarny wpłynie na szybsze nadejście zimy?
Skutki przejścia niżu genueńskiego Boris zachodnia i południowa Polska będzie odczuwać jeszcze długo. Nie dziwi więc niepokój wywołany prognozą mówiąc o formowaniu się kolejnego niżu. Czy jest się czego obawiać? Synoptycy wyjaśniają.
Ustroń, miasteczko w powiecie cieszyńskim (województwo śląskie), po wylaniu potoku Młynówka w wyniku intensywnej nocnej ulewy, znalazł się częściowo pod wodą. Obecnie trwa uprzątanie skutków tzw. powodzi błyskawicznej, jaka nawiedziła to miasto.
Według najnowszych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnim tygodniu wakacji będą nam towarzyszyć upały. Mogą pojawić się też gwałtowne burze. Na dziś IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Powinni się na nie przygotować mieszkańcy Małopolski, Podkarpacia i Lubelszczyzny.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakończył urlop i przyjechał do stolicy, gdy ta została zalana. Opozycja, atakując Rafała Trzaskowskiego za pogodę, daje przedsmak tego, jak będzie wyglądała kampania prezydencka. Kandydatowi Koalicji Obywatelskiej konkurenci nie oszczędzą mocnych ciosów.
Czy podobne sytuacje jak po ostatniej burzy w Warszawie będą pojawiać się w całej Polsce? Na to pytanie odpowiadał synoptyk IMGW-PIB, z Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas