Maroko: Liczba ofiar trzęsienia ziemi zbliża się do blisko 2,5 tys.

2 497 osób zginęło a 2 476 zostało rannych w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8, którego epicentrum znajdowało się 72 km na południowy-zachód od Marakeszu.

Publikacja: 11.09.2023 15:00

Wielu mieszkańców Maroka koczuje pod gołym niebem

Wielu mieszkańców Maroka koczuje pod gołym niebem

Foto: AFP

arb

Ratownicy wciąż szukają ocalałych pod gruzami zawalonych budynków. Trzęsienie ziemi z 8 września to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi, które nawiedziło Maroko od 1960 roku (wtedy, w trzęsieniu ziemi, które zniszczyło część Agadiru, zginęło ok. 12 tysięcy osób).

Trzęsienie ziemi w Maroku: Gliniane cegły zmieniały się w sypki gruz

W akcji ratunkowej w Maroku biorą udział ekipy poszukiwawcze z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Kataru.

Wielu ocalałych spędziło już trzecią noc pod gołym niebem, po tym jak ich domy zawaliły się w wyniku silnych wstrząsów, albo zostały uznane za grożące zawaleniem w związku z uszkodzeniami.

Jako że wiele obszarów dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi jest trudno dostępnych, pełna skala zniszczeń i liczba ofiar nie są jeszcze znane. Władze Maroka nie były na razie w stanie nawet podać szacunkowej liczby osób uznanych za zaginione.

Czytaj więcej

Polka mieszkająca w Maroku o sytuacji po trzęsieniu ziemi: Ludzie czerpią siłę z bycia razem

Dostęp do miejsc, które odczuły skutki trzęsienia ziemi jest utrudniony ze względu na drogi zablokowane przez zwały kamieni.

Niektórzy mieszkańcy Maroka gołymi rękoma szukają pod gruzami swoich krewnych - podaje Reuters. 

Unia Europejska oświadczyła o przekazaniu 1 mln euro pozarządowym organizacjom pomocowym, które są już w Maroku

Wiele budynków rozpadło się w wyniku wstrząsów ze względu na powszechne stosowanie w budowie domów glinianych cegieł, kamieni i drewna. W efekcie "większość murów i sufitów zamieniło się w ziemisty gruz, który grzebał wszystkich w środku, nie zostawiając wolnych przestrzeni, w których znajdowałoby się powietrze" - mówił jeden z wojskowych ratowników z Maroka.

Poprzednie tak silne trzęsienie ziemi - jak podaje amerykańska USGS - nawiedziło Maroko w 1900 roku (trzęsienie ziemi z 1960 roku miało magnitudę poniżej 6). 

Świat pomaga władzom Maroka po trzęsieniu ziemi

Na tereny dotknięte skutkami trzęsienia ziemi władze Maroka wysłały wojsko, które ma pomagać mieszkańcom. Rozprowadzane są tam woda pitna, żywność, namioty i koce.

Maroko przyjęło pomoc od Hiszpanii, Kataru, Wielkiej Brytanii i ZEA.  Unia Europejska oświadczyła o przekazaniu 1 mln euro pozarządowym organizacjom pomocowym, które są już w Maroku. Bruksela jest też w kontakcie z Rabatem w sprawie dalszej pomocy.

Klęski żywiołowe
Pożary w Los Angeles nadal poza kontrolą. Rośnie liczba ofiar
Klęski żywiołowe
Wielki koszt pożarów w Los Angeles. Nie tylko w miliardach dolarów
Klęski żywiołowe
Tragedia w Kalifornii. Środowisko filmowe solidarnie reaguje na pożary
Klęski żywiołowe
Ogień otacza Los Angeles. Straty osiągnęły wartość nawet 150 mld dolarów
Klęski żywiołowe
Pożar w Los Angeles się rozszerza. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych