ZAiKS musi udowodnić, że impreza się odbyła i wykorzystywano na niej chronioną muzykę

Sama informacja o imprezie to za mało, aby domagać się odszkodowania za naruszenie praw autorskich twórców zrzeszonych w ZAiKS.

Publikacja: 25.06.2013 09:27

ZAiKS musi wykazać, że impreza sylwestrowa doszła do skutku oraz czy wykorzystywano utwory autorów ,

ZAiKS musi wykazać, że impreza sylwestrowa doszła do skutku oraz czy wykorzystywano utwory autorów , którzy powierzyli stowarzyszeniu zarządzanie nimi na określonych polach eksploatacji

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik Dariusz Golik

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pozwało do sądu organizatorów balu sylwestrowego. Domagało się od nich 3177 zł odszkodowania. To kwota odpowiadająca potrójnej wysokości wynagrodzenia obliczonego według stawek wynagrodzenia autorskiego ZAiKS za publiczne wykonywanie i odtwarzanie utworów podczas bali sylwestrowych w związku z zawinionym naruszeniem autorskich praw majątkowych twórców zrzeszonych w związku. Jako podstawę prawną roszczenia stowarzyszenie wskazało art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Na dowód naruszenia przedstawiło ogłoszenia o organizacji balu, pismo komendanta powiatowego policji informującego o planowanych w powiecie balach sylwestrowych. A także notatkę służbową z rozmowy, jaką inspektor terenowy ZAiKS przeprowadził z organizatorką imprezy w przeddzień balu. Kobieta miała mu oświadczyć, że są jeszcze wolne miejsca, planowana liczba gości to 150 osób, a koszt imprezy wynosi 450 zł od pary.

Pozwani organizatorzy balu nie uznali tego żądania. Podnieśli, że przedstawiciele ZAiKS nie wykazali w żaden sposób, że impreza sylwestrowa rzeczywiście doszła do skutku, a przy założeniu, że  się odbyła, kto i jakie utwory odtwarzał i czy były to utwory autorów, którzy powierzyli stowarzyszeniu zarządzanie nimi na określonych polach eksploatacji.

Sąd Okręgowy w Siedlcach oddalił roszczenie stowarzyszenia  jako nieudowodnione. Stwierdził, że przedstawione przez ZAiKS dokumenty świadczą jedynie o planowanej imprezie. Nie dowodzą natomiast, że bal sylwestrowy rzeczywiście się odbył i że podczas niego odtwarzane były utwory muzyczne i słowno-muzyczne bez stosownej umowy z ZAiKS. Tym bardziej że zgodnie z ogłoszeniami na imprezie miał grać na żywo zespół, ale nie wiadomo było, czy z własnymi utworami, czy też  z utworami innych twórców.

Zdaniem sądu podnoszona przez stowarzyszenie trudność w wykazaniu okoliczności uzasadniających dochodzenie stosownego wynagrodzenia na podstawie art. 79 wspomnianej ustawy  nie uzasadnia twierdzenia, że skoro impreza była planowana, to się z pewnością odbyła. Przedstawiciel stowarzyszenia nawet tego nie zweryfikował.

ZAiKS miał obowiązek dowieść faktów, z których wywodzi się skutki prawne. Mógł to zrobić na przykład w drodze przesłuchania członków zespołu, mógł także zwrócić się do pozwanych organizatorów z żądaniem udzielenia informacji w trybie art. 105 ust. 2 prawa autorskiego.

Wyrok utrzymał w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygnatura akt I ACa 134/13).

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce