Aktualizacja: 22.01.2025 05:22 Publikacja: 20.02.2023 21:00
Użytkownicy smartwatchów częściej i skuteczniej dbają o swoje zdrowie niż osoby, które z nich nie korzystają
Foto: shutterstock
Ciekawe badania na ten temat przeprowadził w 2021 r. Samsung. Zapytano ponad 1000 polskich internautów m.in. o to, w jaki sposób monitorują swoje zdrowie oraz jak często i jakiego rodzaju aktywność fizyczną podejmują. Chodziło o to, żeby sprawdzić, czy i w jakim stopniu technologia wpływa na to, czy dbamy o siebie i własny dobrostan.
Okazało się, że użytkownicy smartwatchów 17 proc. częściej skutecznie dbają o odpowiedni stopień nawodnienia organizmu w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają. Ta sama grupa o wiele bardziej świadomie troszczy się o swoje zdrowie – 28 proc. częściej niż osoby nieużywające smartwatchów monitorują wysokość parametrów, takich jak ciśnienie krwi, tętno, nasycenie tlenem, temperaturę ciała, wagę, BMI itd. – Co bardzo istotne, korzystanie z elektronicznych asystentów przekłada się również na systemowe dbanie o swoje zdrowie – podaje na swojej stronie internetowej organizator badania. – Ich użytkownicy 11 proc. częściej umawiają się na wizyty lekarskie i 13 proc. częściej wykonują badania profilaktyczne w porównaniu z osobami, które z nich nie korzystają.
Pacjenci Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl w Szpitalu św. Anny w Piasecznie jako pierwsi w Polsce mogą poddać się leczeniu kamicy nerkowej z wykorzystaniem ultra-cienkiego endoskopu wykorzystywanego w procedurze mini-RIRS. Urządzenie to pozwala na precyzyjne usuwanie złogów nawet z trudno dostępnych miejsc w nerce, bez względu na średnicę moczowodu.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Działanie aplikacji opiera się na komunikatach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W momencie, gdy GIS wycofuje dany produkt, użytkownicy aplikacji foodAlert otrzymują powiadomienie.
Po utracie ręki Brytyjka otrzymała innowacyjną protezę ramienia. Steruje nią sztuczna inteligencja. To kolejny obszar w medycynie podbijany przez AI.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Naukowcy zidentyfikowali białka, których wykrycie we krwi może być ostrzeżeniem przed chorobą nowotworową na siedem lat przed jej zdiagnozowaniem.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Rząd wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim woreczków nikotynowych i papierosów bez nikotyny. Aromatyzowany tytoń też będzie zakazany.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie bezpłatnych testów HPV HR na najbardziej onkogenne typy wirusa dla kobiet u kobiet w wieku 25–64 lat. Świadczenie ma zastąpić cytologię klasyczną.
Popularność środków pomagających zmniejszyć wagę ujawnia się również w branży mody. Na problem zwracają uwagę eksperci, którzy przeanalizowali to zjawisko. Dane pokazują, że opanowało ono pokazy czołowych marek modowych.
Post przerywany jest popularnym rodzajem diety. Polega na stosowaniu postu w określonym godzinach dnia. W pozostałym czasie można jeść bez ograniczeń. Jak wpływa to na nasze zdrowie? Czy metoda jest skuteczna? Są najnowsze wyniki badań naukowców.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż do programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadzone zostaną dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC).
6 na 10 lekarzy przeszłoby z kontraktu na etat, gdyby ich wynagrodzenie kształtowało się w przedziale 30-60 tys. zł brutto. Likwidacja możliwości zawierania umów kontraktowych przez lekarzy spowodowałaby natychmiastowy zawał systemu – mówi szef NIL.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Lekarze i nauczyciele stosujący przymus bezpośredni mogą być ścigani z urzędu za przestępstwo z nienawiści – uważa rzecznik praw obywatelskich i apeluje o rozwagę przy reformie prawa karnego. Eksperci nie są co do tego zgodni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas