Aktualizacja: 03.04.2025 17:07 Publikacja: 13.11.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Z danych UCE Research i Uczelni WSB Merito wynika, że dynamika wzrostu cen spada, w październiku było to 8,1 proc. po 10,1 proc. we wrześniu i sierpniowych 12 proc. Cykliczne badanie prowadzone już od ponad sześciu lat objęło 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą ponad 72,5 tys. cen detalicznych z przeszło 33,4 tys. sklepów należących do 60 sieci handlowych.
– Na spadek dynamiki wzrostu cen w sklepach w październiku 2023 roku miały wpływ takie czynniki jak obniżenie stóp procentowych oraz ceny paliw. Obniżenie cen paliw spowodowało spadek kosztów transportu, co przekłada się na każdą gałąź gospodarki. Przede wszystkim na produkcję i rolnictwo – mówi dr Izabela Auguściak, ekonomistka, ekspertka Uniwersytetu WSB Merito. – W sektorze rolnictwa spadek cen był spowodowany długo utrzymującymi się, bardzo dobrymi warunkami atmosferycznymi, które pozwoliły na zbiór rodzimych owoców i warzyw – dodaje.
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim pa...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Dla wielu firm uciekających od zależności od Chin nowym zagłębiem produkcyjnym stał się Wietnam, na import z któ...
O strategii Grupy LPP na lata 2025-2027, ekspansji zagranicznej, planie dla sieci sklepów Sinsay, sukcesji - roz...
Mechanizm ceł wzajemnych ma być odpowiedzią na bariery celne i pozataryfowe stosowane przez partnerów handlowych...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Można uznać, że Trump był zachęcany przez amerykańską giełdę do wprowadzenia tych ceł – mówi Piotr Kuczyński, an...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas