Nierówności dochodowe Polaków podzieliły badaczy

Rozwarstwienie dochodowe w Polsce jest większe, niż pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego. Czy jest większe niż w innych krajach Unii Europejskiej? Czy jest niepokojące? Raczej nie.

Publikacja: 07.04.2019 21:52

Nierówności dochodowe Polaków podzieliły badaczy

Foto: 123RF

Tak można podsumować dyskusję, którą wśród badaczy nierówności dochodowych w Polsce wywołał opublikowany w zeszłym tygodniu artykuł trzech francuskich ekonomistów z Laboratorium Nierówności na Świecie (WIL). Wynika z niego, że w 2017 r. na 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków przypadało około 38 proc. ogółu dochodów brutto (nie tylko z pracy, ale też z kapitału). Dwa lata wcześniej ich udział sięgał nawet 40 proc. Ale zarówno wtedy, jak i dziś był wyższy niż w jakimkolwiek innym spośród 38 państw z UE i jej bliskiego sąsiedztwa, dla których wyliczenia przedstawili badacze z WIL, ośrodka naukowego współtworzonego przez Thomasa Piketty'ego, autora głośnej książki „Kapitał w XXI w.", przestrzegającej przed konsekwencjami rosnącego rozwarstwienia.

Pozostało 90% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Stan wojenny w Korei Południowej osłabił wona
Gospodarka
Szokujące Prognozy Saxo Banku na 2025 rok
Gospodarka
Europa nie jest gotowa na Donalda Trumpa
Gospodarka
Donald Trump wepchnie Europę w recesję?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Gospodarka
Nierówne warunki życia w Niemczech. Różnice w sile nabywczej są ogromne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska