Jedynie nieliczne kraje korzystają z ożywienia

Wietnam, Chiny, Tajwan i Turcja były w trzecim kwartale jedynymi dużymi gospodarkami, które doświadczyły wzrostu eksportu – mówi raport UNCTAD (Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju).

Publikacja: 22.10.2020 21:00

Jedynie nieliczne kraje korzystają z ożywienia

Foto: Bloomberg

Eksport Wietnamu skoczył wówczas aż o 10,9 proc. r./r., co było najlepszym wynikiem wśród dużych gospodarek. Na drugim miejscu znalazły się Chiny ze wzrostem o 8,8 proc., a na trzecim Tajwan, którego eksport zwiększył się o 6,4 proc. Wietnam i Tajwan są w gronie krajów, które najlepiej poradziły sobie z pandemią Covid-19, Chiny również chwalą się zduszeniem ognisk zachorowań. Turcja, czyli kraj stosunkowo mocno dotknięty pandemią, odnotowała wzrost eksportu w trzecim kwartale tylko o 0,7 proc. Stosunkowo niewielkie spadki eksportu były wówczas w Hongkongu (-0,2 proc.) i w Malezji (-0,8 proc.).

Mocny spadek dotknął za to wiele innych gospodarek – zarówno rozwiniętych, jak i wschodzących. Brytyjski eksport spadł szacunkowo o 9,7 proc., amerykański o 11,5 proc., a japoński – o 11,6 proc. Największego spadku doświadczyła Rosja. Wyniósł on aż 19 proc. i był w ogromnym stopniu związany z niższymi cenami ropy i gazu.

Polska nie została uwzględniona w wyliczeniach tej organizacji: Unia Europejska została w nich potraktowana jako całość. Unijny eksport spadł w trzecim kwartale szacunkowo o 9,9 proc. r./r. Handel pomiędzy państwami UE nie został uwzględniony w tych szacunkach.

Według UNCTAD handel międzynarodowy był osłabiony jeszcze przed pandemią koronawirusa. Wpływ na to miał m.in. konflikt pomiędzy USA a Chinami. Pandemia stała się jednak ogromnym ciosem dla globalnych obrotów handlowych. W drugim kwartale handel międzynarodowy zmniejszył się aż o 19 proc. r./r. W trzecim jego spadek sięgnął szacunkowo 4,5 proc. Prognozy na nadchodzące miesiące również nie są dobre.

„Wskaźniki takie jak PMI nadal sygnalizują znaczącą niepewność co do handlu międzynarodowego w nadchodzących miesiącach. Według oczekiwań czwarty kwartał pozostanie w negatywnym trendzie i handel będzie o około 3 proc. mniejszy niż w czwartym kwartale 2019 r. Jednakże ta wartość wciąż pozostaje bardzo niepewna w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi wpływu Covid-19 na aktywność gospodarczą" – piszą analitycy UNCTAD.

Eksperci UNCTAD przyjrzeli się też globalnemu handlowi sprzętem medycznym. Osiągnął on swój szczyt w maju i był wówczas aż o 74 proc. większy niż w takim samym okresie przed rokiem. W sierpniu wzrost eksportu tego sprzętu wynosił już mniej niż 40 proc. r./r. Oczywiście zwracały na siebie uwagę różnice w trendach pomiędzy krajami bogatymi a biedniejszymi.

W krajach o wysokim dochodzie wartość importu środków medycznych związanych z pandemią Covid-19 wynosiła średnio 10 dol. miesięcznie na każdego mieszkańca. W krajach o średnim dochodzie sięgała ona średnio 1 dol. miesięcznie na mieszkańca, a w państwach o niskim dochodzie wynosiła zaledwie 10 centów miesięcznie na każdego mieszkańca.

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku