Taka propozycja jest zawarta w uchwale wspólnego posiedzenia komitetów CCI ds. rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego. Szef izby Siergiej Katirin skierował propozycję izby do parlamentu, dowiedziała się agencja TASS.
W uchwale Izba Handlowo-Przemysłowa, zrzeszająca ponad 52 tysiące organizacji i ponad 300 federalnych stowarzyszeń przedsiębiorców, wzywa do „odejścia od praktyki administracyjnej regulacji cen na rzecz bardziej efektywnych mechanizmów, które nie wpływają bezpośrednio na handel i sytuację dostawców ". Takie mechanizmy to środki wspierające producentów, które rekompensują ich rosnące koszty, oraz programy ukierunkowane na bezpośrednią pomoc dla najbiedniejszych obywateli.
„W szczególności możemy mówić o ukierunkowanych płatnościach za zakupy w sieciach handlowych produktów spożywczych z listy zatwierdzonej na szczeblu federalnym (koszyk konsumentów)" - piszą przedsiębiorcy w rezolucji.
Innym środkiem zapobiegania galopującym cenom na rosyjskim rynku, ma być „długoterminowe odnawialne wsparcie dla producentów poprzez istniejące mechanizmy kontroli cen zakupu paliw i smarów, mechanizmy pożyczek na warunkach preferencyjnych oraz ubezpieczenie plonów".
Izba Handlowo-Przemysłowa Rosji podkreśla, że administracyjna regulacja cen „nie może być traktowana jako skuteczny środek wsparcia społecznego dla grup ludności o niskich dochodach". „Tymczasowe skutki ustalania pułapów cenowych „na górze" (...) zagrażają rozwojowi produkcji i dobrobytowi ludności. Doświadczenia historyczne i międzynarodowe potwierdzają, że próby „ręcznego" regulowania cen detalicznych lub sprzedaży, ostatecznie prowadzą do stagnacji na rynku konsumenckim lub niedoboru niektórych kategorii produktów spożywczych" - stwierdza rosyjski biznes.