Jesteśmy u progu boomu

Aktywność w polskiej gospodarce wzrośnie w tym roku o ponad 5 proc. – przewidują ekonomiści z Credit Agricole Bank Polska. Tak optymistycznych prognoz szybko przybywa.

Publikacja: 06.06.2021 21:02

Jesteśmy u progu boomu

Foto: Adobe Stock

Opublikowane pod koniec maja dane, które pokazały, że już w I kwartale wzrosły inwestycje nad Wisłą, zdecydowanie poprawiły perspektywy polskiej gospodarki. Wcześniej ekonomiści oceniali, że ożywienie w zakresie inwestycji zacznie się z pewnym opóźnieniem wobec odbicia konsumpcji i eksportu.

W I kwartale br., jak sugeruje wcześniejsza analiza ekonomistów z CA BP, do odbicia nakładów brutto na środki trwałe przyczyniły się głównie firmy publiczne, a w drugiej kolejności prywatne przedsiębiorstwa krajowe. Inwestycje firm zagranicznych wciąż malały. W przekroju branżowym, ożywienie było skoncentrowane w sektorze usług. To może oznaczać, że odbicie inwestycji nabierze impetu, gdy moce wytwórcze zaczną zwiększać także przedsiębiorstwa przemysłowe.

„Biorąc pod uwagę wysoki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w przetwórstwie, oczekujemy, że ożywienie inwestycyjne firm będzie kontynuowane w kolejnych kwartałach br. (...). W kierunku szybszego wzrostu nakładów ogółem będą oddziaływały również wyższe inwestycje gospodarstw domowych, tj. zakup mieszkań na rynku pierwotnym" – napisali ekonomiści z Credit Agricole w poniedziałkowym raporcie.

Jak dodali, w tym roku nie należy jeszcze liczyć na wyraźny wzrost publicznych wydatków inwestycyjnych m.in. z powodu oszczędności w jednostkach samorządu terytorialnego. „Dopiero w 2022 r. ważnym czynnikiem wsparcia dla publicznych nakładów na środki trwałe i wzrostu PKB będzie realizacja projektów inwestycyjnych w ramach unijnego funduszu odbudowy” – napisali Jakub Borowski, Krystian Jaworski i Jakub Olipra. W ich ocenie, inwestycje ogółem podskoczą w tym roku o 7,6 proc., po załamaniu o 9,6 proc. w 2020 r., a w 2022 r. zwiększą się o 8,4 proc.

Ekonomiści z Credit Agricole podkreślają, że do rewizji ich prognoz przyczynił się też szybszy, niż można było wcześniej oczekiwać, wzrost konsumpcji. Zwracają uwagę, że wiosną br. pomimo restrykcji związanych z trzecią falą epidemii Covid-19 mobilność Polaków była wyraźnie większa niż rok temu.

Analitycy z CA spodziewają się również kontynuacji szybkiego wzrostu eksportu. „Wraz z oczekiwanym przez nas stopniowym ustępowaniem problemu wąskich gardeł w polskim i globalnym przetwórstwie, ożywienie eksportu utrzyma się” – napisali w poniedziałkowym raporcie. Silniejsze od ich wcześniejszych oczekiwań odbicie konsumpcji i inwestycji sprawi, że szybciej będzie rósł także import, ale wyniki wymiany handlowej i tak będą miały pozytywny wpływ na wzrost PKB (inaczej niż w I kwartale br., gdy były ciężarem). Tym bardziej, że solidny popyt eksportowy może być także jednym z czynników skłaniających firmy do inwestycji.

W rezultacie, jak ocenia zespół Jakuba Borowskiego, PKB Polski zwiększy się w tym roku o 5,3 proc., a nie o 4,6 proc., jak sugerowała podwyższona zaledwie kilka tygodni temu prognoza. Przewidywań na 2022 r., zakładających wzrost PKB o 4,9 proc., zespół nie zmienił.

Zwyżki PKB w tym roku o wyraźnie ponad 5 proc. spodziewają się też ekonomiści z mBanku, Pekao i PKO BP. Dla porównania, na początku br. dominowały prognozy, wedle których aktywność w polskiej gospodarce miała się zwiększyć o 4,2 proc. W kolejnych miesiącach część zespołów swoje prognozy obniżyła w związku z trzecią falą epidemii Covid-19. Wiosną, gdy stało się jasne, że kolejne antyepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej nie paraliżują gospodarki tak jak wcześniejsze, ekonomiści zaczęli prognozy ostrożnie podwyższać. Miesiąc temu przeciętnie oczekiwali w tym roku odbicia PKB o około 4,5 proc. Niemal wszystkie prognozy zrewidowane w ostatnim tygodniu są już w okolicy 5 proc.

 

Gospodarka
UE przedłuży sankcje wobec Rosji, opór Węgier złamany. Jak „przekonano” Orbána?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Gospodarka
Bruksela dla „Rzeczpospolitej”: wejście Grenlandii do UE zależy od niej samej. A Trump eskaluje naciski
Gospodarka
Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka
Amerykanie ustąpili. Przedstawicielka Rosji w MFW jedzie do Waszyngtonu
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Gospodarka
Polski rząd interweniuje w sprawie chipów. „Bez urzędniczego bla, bla”
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku