Sprawa migracji wzbudza w ostatnim czasie niezwykle wiele emocji. Jest to między innymi efekt afery wizowej i obaw związanych z niekontrolowanym napływem imigrantów do Polski. Dodatkowe emocje wzbudziła zapowiedź zawieszenia przez Polskę prawa azylowego.
Czytaj więcej
Donald Tusk na sobotę zapowiedział prezentację polskiej strategii migracyjnej. Polski biznes nie ma wątpliwości, jak powinna ona wyglądać.
Polsce niezbędna jest strategia migracyjna, aby podtrzymać szybki rozwój pomimo pogarszającej się demografii. Procesy demograficzne i gospodarcze, powodują, że nie możemy się zamknąć na imigrantów zarobkowych. Ich napływ jest jednym z czynników łagodzących brak pracowników. Piszemy o tym w raporcie Towarzystwa Ekonomistów Polskich „Polityka migracyjna - międzynarodowe doświadczenia i rekomendacje dla Polski”, który stanowił część szerszego opracowania Pracodawców RP pt. „Imigracje – ratunek dla gospodarki i korzyści społeczne”.
Wraz z dr Dorotą Kałużą-Kopias, dr Kamilą Schöll-Mazurek oraz dr Oleną Shelest-Szumilas podkreślamy, że w najbliższych latach polski rynek pracy będzie potrzebował napływu nowych pracowników. Bez radykalnych działań, w latach 2025-2030 imigracja może zmniejszyć deficyt pracowników tylko o 20-30 procent (warto zauważyć, że sektory, w których będzie występował deficyt, są zdominowane przez mężczyzn). Konkurencja o pracowników w regionie Europy Wschodniej rośnie, a zasoby siły roboczej z tego obszaru stają się coraz bardziej ograniczone.