Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie działa od 2018 roku, ale tak naprawdę wiele osób usłyszało o nim dopiero w tym roku za sprawą kataklizmu w południowej części kraju. Jak pisze Adam Woźniak na łamach „Rzeczpospolitej”, instytucję „obarcza się winą za błędne decyzje w czasie powodzi, niedostateczne zabezpieczenia, ale także za dramatyczną kondycję finansową firm wodno-kanalizacyjnych, pozbawionych możliwości kształtowania stawek za wodę”. Czym jest ta instytucja oraz jaki jest zakres jej zadań?
Czym są Wody Polskie?
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało 1 stycznia 2018 roku na podstawie przepisów Ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne oraz statutu nadanego Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 roku. Miało ono połączyć kompetencje z zakresu zarządzania zasobami wodnymi, które wcześniej były rozproszone.
Wody Polskie są państwową osobą prawną i składają się z wielu jednostek organizacyjnych. Zatrudniają ponad 6600 pracowników w całym kraju.
Czytaj więcej
Skutki powodzi, która w tym miesiącu dotknęła południowo-zachodnią Polskę, nie ominęły osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym pojawił się szereg skierowanych do nich rozwiązań pomocowych. Oto lista ulg dla przedsiębiorców po powodzi.
To główny podmiot, który jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną w Polsce – ochronę przed powodzią, suszą, dbanie o jakość wód i naliczanie oraz pobieranie opłat za usługi wodne. W przypadku opłat pełni też funkcję organu regulacyjnego, by nie miały miejsca nieuzasadnione podwyżki cen.