Przedterminowe wybory we Francji. Szok w kołach gospodarczych i na rynkach w Europie

Decyzja prezydenta Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu wyborów 30 czerwca i 7 lipca wpędziła Francję w nieznaną sytuację gospodarczą i budżetową, zaszkodziła pozycji tego kraju na światowych rynkach, a dla wszystkich zainteresowanych była ogromnym szokiem.

Publikacja: 12.06.2024 09:33

Emmanuel Macron rozwiązał parlament

Emmanuel Macron rozwiązał parlament

Foto: REUTERS/Benoit Tessier/Pool

Nazajutrz po niespodziewanej decyzji prezydenta indeks giełdy paryskiej CAC 40 stracił 1,9 proc., 10-letnie obligacje francuskie zmniejszyły rentowność o 12 pb do 3,22 proc. wobec tylko 6 pkt i 2,67 proc. takich samych papierów niemieckich, euro osłabiło się o 0,48 proc. wobec dolara do 1,075.

Zdaniem wielu obserwatorów, posunięcie Macrona wpędziło Francję w gęstą mgłę niepewności gospodarczej i budżetowej — stwierdził dziennik „La Tribune”. — Te wybory będą mieć najpoważniejsze konsekwencje dla Francji, dla Francuzów, dla historii V Republiki — oświadczył w rozgłośni RTL minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire. Wezwał większość do sprecyzowania możliwie najbardziej jasnego projektu opartego na 3 filarach: władzy, niezależności gospodarczo-finansowej i obronie kultury narodowej.

Pozostało 86% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji