Indeks WBN oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych, a brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Tegoroczny WBN przedstawia sytuację kryzysu po kryzysie - kłopoty społeczno-gospodarcze związane z epidemią koronawirusa zastąpił od 2022 roku kryzys okołowojenny, podano.
"Świat wciąż biedniejszy niż przed pandemią. Większość badanych krajów zanotowała wzrost wskazania WBN w porównaniu z rokiem poprzednim, w którym wychodziły one dopiero z dołka epidemii COVID-19, ale nie udało się wyraźnie przekroczyć wyników na 2019 rok. Wygrywa Irlandia, a USA tracą podium na rzecz Norwegii, głównie ze względu na spadek w subkategorii dot. jakości wydatków publicznych w Ameryce (aż o 9 miejsc)" - czytamy w publikacji WEI.
"Żaden z notowanych krajów nie wykonał wielkiego skoku naprzód. Niemcy stoją w miejscu (8). Największy spadek zanotowała Francja - z pozycji 16. na 19., a największy wzrost zanotował Izrael - z pozycji 23. na 20. Najgorzej z państw UE wypada Bułgaria - zajmuje 35. miejsce. Polska utrzymuje 27. pozycję w porównaniu z poprzednią edycją WBN. Gdy wyłączyć nieunijne gospodarki, w ogólnym rankingu Polska znajduje się na 18. pozycji" - podano.
Czytaj więcej
Zmiana technologiczna, rosnące koszty płac, energii, podzespołów oraz konkurencja z Chin – takie powody rezygnacji z produkcji w naszym kraju podają firmy krajowe i zagraniczne. Kto następny?
Wskaźnika Bogactwa Narodów 2024 - Polska
Według WBN o obronność dbamy w Polsce lepiej niż o infrastrukturę. W subkategorii dot. wydatków na obronność Polska awansowała o 9 oczek - na 16. miejsce, ale w wydatkach na infrastrukturę spadła o 4 - na 33. pozycję. z kolei publiczny pieniądz traktujemy z umiarkowanym szacunkiem - efektywność wykorzystania pieniądza publicznego w Polsce nie odbiega od średniej dla wszystkich badanych krajów.