Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

Publikacja: 21.02.2024 10:50

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Foto: REUTERS/Liesa Johannssen

Informuje o tym przedstawicielstwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej na swoim koncie w portalu X.

„Ten pakiet jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i zostanie oficjalnie zatwierdzony 24 lutego” – wyjaśniło przedstawicielstwo.

Uderzenie w rosyjską zbrojeniówkę

Bloomberg, powołując się na dokumenty zawierające propozycje nowego pakietu, napisał, że nowymi ograniczeniami zostanie objętych 55 firm i 60 osób z Rosji powiązanych z produkcją broni lub dostawami kluczowych technologii i komponentów elektronicznych dla rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego.

Czytaj więcej

Brytyjska marka pozbywa się martwego lwa z logo. Ma być mniej biblijne

Według agencji na listę sankcyjną może zostać dopisanych szereg urzędników, w szczególności były pracownik prezydenckiej służby bezpieczeństwa i obecny gubernator obwodu tulskiego, generał pułkownik Aleksiej Dyumin.

Reuters, cytując europejskich dyplomatów, podał, że 13. pakiet obejmie „setki podmiotów prawnych i osób fizycznych”, ale bez „wielkich nazw (firm — red)”. Na liście są natomiast firmy z Iranu, Korei Północnej i Chin, wspierające rosyjską wojnę.

Trzy chińskie czarne owce

Portal internetowy EUObserver, powołując się na swoje źródła, wymienił wpisane na listę sankcyjną chińskie firmy. Są to Guangzhou Ausay Technology, Shenzhen Biguang Trading i Yilufa Electronics, szefowie północnokoreańskiego ministerstwa obrony oraz firm rosyjskich oskarżeni o dostarczanie amunicji z KRLD.

Nowy, 13. pakiet unijnych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, oprócz środków wobec trzech chińskich firm, nakłada ograniczenia handlowe na firmy z Turcji i Indii, które dostarczają Rosji technologie wojskowe – podaje portal Euractiv, powołując się na europejskich dyplomatów.

Źródła podają również, że nowy pakiet sankcji obejmuje ograniczenia handlowe wobec indyjskich i tureckich firm, które pomagają Rosji „uzyskać dostęp do zabronionych komponentów i technologii”. Dzisiaj  Stowarzyszenie Banków Turcji ostrzegło swoich członków przed obsługą operacji rosyjskich klientów. Ma to związek z sankcjami i ostrzeżeniami Białego Domu.

W ramach nowego pakietu unijni dyplomaci zgodzili się także na zamrożenie aktywów i zakaz wydawania wiz dla północnokoreańskiego ministra obrony Kanga Sun-nama, którego uważają za odpowiedzialnego za „dostarczanie Moskwie rakiet balistycznych”.

Europejscy dyplomaci powiedzieli Euractiv, że pakiet został zatwierdzony „bardzo szybko”. Oczekuje się, że 13. pakiet zacznie obowiązywać w terminie do piątku, 23 lutego. Według szefa dyplomacji europejskiej, Josepa Borrella, działania skierowane są do przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Przedłużenie dotychczasowych sankcji

Szef europejskiej dyplomacji, Josep Borrell, wyjaśnił na stronie X, że wprowadzone środki dotkną sektor obronny i wojskowy, a także organizacje zaangażowane w obchodzenie dotychczas nałożonych na Rosję sankcji.

Zatwierdzono także odrębną decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec ponad 1900 osób i firm z Rosji i Białorusi. Według Borrella Węgry chciały skreślić kilka osób z listy sankcyjnej, ale to się nie udało. Mówimy o takich osobach jak rosyjscy oligarchowie  Aliszer Usmanow, Wiaczesław Kantor i Nikita Mazepin.

Informuje o tym przedstawicielstwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej na swoim koncie w portalu X.

„Ten pakiet jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i zostanie oficjalnie zatwierdzony 24 lutego” – wyjaśniło przedstawicielstwo.

Pozostało 93% artykułu
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Viktor Orban ocenia gospodarkę UE: To ciężki przypadek zapalenia płuc
Gospodarka
Niepokojące dane. Polaków jest coraz mniej. W 2046 r. będzie 500 tys. zgonów
Gospodarka
Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak złożył dymisję
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Wojna, dolar, demokracja, giełdy. Harris vs Trump, czyli co będzie po wyborach w USA