Urodzić dziecko w Argentynie. Rosyjski sposób na dostanie się do Unii

Rosjanie znaleźli nowy sposób ominięcia sankcji. Rosjanki lecą do Argentyny, gdzie nie potrzebują wizy, rodzą tam dziecko, dzięki czemu rodzice w ciągu dwóch lat dostaną obywatelstwo umożliwiające bezwizowe wyjazdy do 171 krajów, w tym Unii i Wielkiej Brytanii. Tam, jako obywatele Argentyny, mogą sięgać po swoje pieniądze, zakładać konta i biznesy.

Publikacja: 05.01.2023 20:13

Urodzić dziecko w Argentynie. Rosyjski sposób na dostanie się do Unii

Foto: Adobe Stock

W 2022 roku Argentyna odnotowała wzrost liczby rosyjskich turystów, którzy przyjechali do kraju, aby urodzić dziecko. Georgy Polin, szef wydziału konsularnego ambasady rosyjskiej w Argentynie, powiedział gazecie The Guardian, że w 2022 roku do kraju przeniosło się od 2000 do 2500 Rosjan. Większość to kobiety, które planują poród w Argentynie.

Według szefa wydziału konsularnego w 2023 roku liczba ta może wzrosnąć do 10 tysięcy. Szefowa agencji obsługi ciężarnych Rosjanek Eva Pekurova podkreśliła, że ​​takie zapotrzebowanie na wyjazdy do Argentyny wynika z ruchu bezwizowego na 90 dni.

Czytaj więcej

Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Bogaci samolotami, biedni łamią ręce

Do tego proces przedłużenia pobytu w kraju lub ubiegania się o zezwolenie na pobyt jest „dość prosty”. Rodzice dziecka urodzonego w Argentynie mogą uzyskać obywatelstwo tego kraju w niecałe dwa lata. Argentyński paszport umożliwia bezwizowe podróże krótkoterminowe do 171 krajów, w tym do Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Japonii.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Argentyna nie przystąpiła do sankcji wobec Rosji. Rosyjskie zbrodnie, gwałty, grabieże, zniszczenia nie robią wrażenia na argentyńskich władzach, które wprawdzie oficjalnie deklarują się jako przeciwnicy wojny, ale bez oporów przyjmują Rosjan i ich pieniądze.

Przypomnijmy, że po drugiej wojnie światowej do Argentyny uciekła wielka liczba nazistowskich zbrodniarzy wojennych, znajdując tam cichą i bezpieczną przystań dla długie lata.

Gospodarka
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji