Trzeci pakiet antykryzysowy w Hiszpanii

Premier Pedro Sanchez ogłosił kolejny pakiet wsparcia na łączną sumę 10,6 mld euro w ramach walki z inflacją. To trzeci zestaw działań, od początku 2022 r. rząd przeznaczył na nie dotąd 45 mld euro.

Publikacja: 27.12.2022 19:00

Trzeci pakiet antykryzysowy w Hiszpanii

Foto: Filip Frydrykiewicz

Hiszpania, podobnie jak inne kraje europejskie odczuwa kryzys kosztów utrzymania, zwiększony wpływem wojny w Ukrainie na ceny energii. Poprzednie pakiety ogłaszane w marcu i czerwcu dotyczyły także bezpośredniej pomocy, zmniejszenia podatków, tanich pożyczek i kontroli czynszów.

Najnowszy przewiduje jednorazową wypłatę po 200 euro ok 4,2 milionom gospodarstw domowych o rocznych dochodach do 27 tys. euro i majątku nie przekraczającym 75 tys. euro. Przedłużono na I półrocze 2023 ulgi podatkowe od rachunków za energię - poinformował dziennikarzy hiszpański premier.

Podatek VAT od energii elektrycznej obniżono z 10 do 5 proc. dla firm i osób fizycznych. Podmioty mające umowy na pobór mocy do 10 kilowatów będą płacić 0,5 proc. specjalnego podatku od elektryczności, władzę przedłużyły zwolnienie ich z podatku od wartości produkcji energii elektrycznej - informuje hiszpańska prasa.

Czytaj więcej

Inflacja hamuje w Europie. Była niższa od prognoz

Rząd zapowiedział obniżenie z 4 proc. do zera podatku VAT od podstawowych artykułów spożywczych: pieczywa, serów, mleka, owoców, warzyw i zbóż, stawka od makaronów i olejów jadalnych zmaleje o połowę do 5 proc., podatek od ryb wyniesie 4 proc. Pedro Sanchez ogłosił też o przedłużeniu o 12 miesięcy dopłat do biletów na pociągi podmiejskie i połączenia średniodystansowe, bezpłatnych przejazdów autokarami z miasta do miasta oraz o ograniczeniu do 2 proc. zmiany stawek za wynajem mieszkań w starszych umowach. Na 6 miesięcy zablokowano zmiany cen nowych umów o wynajmie. Z niższych cen paliw płynnych będą korzystać tylko zawodowi przewoźnicy, rolnicy i rybacy.

Dotychczasowe działania rządu wraz z porozumieniem wynegocjowanym w Unii o limicie cen gazu używanego do produkcji elektryczności, zapewniły pewien sukces. Inflacja w rocznym ujęciu zmalała w listopadzie do 6,7 proc., do najniższego poziomu w krajach UE. Przyczynił się do tego znaczny spadek cen elektryczności, o 22,4 proc. wobec listopada 2021. Głównym czynnikiem napędzającym inflację były rosnące ceny żywności, o 15 proc, w październiku i listopadzie wobec ubiegłego roku.

Według premiera, dotychczasowe pakiety zapewniły zdecydowany wzrost gospodarczy w tym roku, jego zdaniem jest to ponad 5 proc., podczas gdy rząd spodziewał się 4,4 proc., a bank centralny 4,6 proc.

Gospodarka
Czy hazard wykreuje prezydenta USA? Bukmacherzy lepsi niż Instytut Gallupa
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Viktor Orban ocenia gospodarkę UE: To ciężki przypadek zapalenia płuc
Gospodarka
Niepokojące dane. Polaków jest coraz mniej. W 2046 r. będzie 500 tys. zgonów
Gospodarka
Wiceminister rozwoju Jacek Tomczak złożył dymisję
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Gospodarka
Wojna, dolar, demokracja, giełdy. Harris vs Trump, czyli co będzie po wyborach w USA