Podobnie jak opublikowana niedawno Lista 500 także obejmująca aż 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw kolejna flagowa Lista „Rzeczpospolitej” pokazuje, jak ogromny wpływ na gospodarkę ma galopująca inflacja. W dotychczasowej historii zestawienia zdarzały się firmy z kilkudziesięcioprocentowymi zwyżkami przychodów w efekcie sfinalizowanej fuzji czy przejęcia, jednak rosnące w takim tempie sektory to już ewenement. W tegorocznej edycji choćby sektor usług urósł pod względem przychodów ze sprzedaży niemal o 70 proc., producenci paliw czy energii z kolei urośli o ok. 50 proc.
We wszystkich przypadkach to efekt znacznie droższych paliw i innych nośników energii – gazu, węgla, prądu, ogrzewania itp. W efekcie sprzedawcy zanotowali ogromne zwyżki przychodów i zysków, co skłoniło nawet Komisję Europejską do pomysłu na opodatkowanie ponadnormatywnych zysków, wywołanych właśnie zawirowaniami na rynkach światowych.
Inne sektory musiały te koszty ponosić, co oznaczało przenoszenie ich na wzrost cen ich produktów czy usług, a w efekcie ogromne zwyżki sprzedaży, rzadko kiedy idące w parze z podobnym wzrostem rentowności. Znamienne jest, że tylko jeden sektor – produkcja wyrobów farmaceutycznych – urósł średnio poniżej 10 proc.
Handlowe zestawienie
Jeśli chodzi o liczebność firm w poszczególnych sektorach, to podobnie jak w latach poprzednich najwięcej jest notowanych sprzedawców, ale o ile zazwyczaj wygrywali ci detaliczni, o tyle w tegorocznej edycji niemal co piąta firma jest reprezentantem handlu hurtowego. Takich firm jest w sumie 385, co pokazuje, że zapotrzebowanie na sprzedaż hurtową to nadal efekt mocno rozdrobnionego handlu detalicznego, który wymaga zaplecza. Chodzi nie tylko o sklepy spożywcze, ale również drogerie, sklepy z elektroniką czy odzieżą , a także apteki. Po ponad 100 reprezentantów mają w zestawieniu też inne tradycyjnie mocne sektory, jak produkcja żywności, maszyn i urządzeń, w tym AGD i RTV oraz usługowy. Z kolei najmniej jest producentów wyrobów tekstylnych – jedynie sześciu, choć sprzedawców takich produktów w zestawieniu mamy znacznie więcej. Branża wciąż opiera się na outsourcingu produkcji do innych krajów, nadal azjatyckich czy także w innych rejonach świata.