Widać już pierwsze ruchy związane ze strategią zarysowaną przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza. W lutym minister mówił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że docelowo w miejsce resortu powstanie holding skupiający spółki strategiczne dla interesów państwa, które powinny zawierać długoterminowe kontrakty między sobą – tak, by pieniądze pozostawały w państwowym krwiobiegu i mogły być wykorzystywane do finansowania innych potrzeb państwa.
Resort namawia
– Jestem zaskoczony, że dopiero dzięki działaniom nowego ministra skarbu firmy mające tego samego akcjonariusza zaczynają efektywnie ze sobą współpracować. To powinno być naturalne – mówi Maciej Jankiewicz, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości. Spółka chce oferować powierzchnię biurową, ale także magazynową czy mieszkania służbowe na wynajem nie tylko spółkom Skarbu Państwa, ale wszelkim innym podmiotom publicznym. Nie jest tajemnicą, że start budowy prestiżowego biurowca City Tower przy rondzie ONZ w Warszawie jest uzależniony od pozyskania kluczowego najemcy (anchor tenant), którym może być spółka Skarbu Państwa.
Co więcej, PHN może prowadzić ekspansję w segmencie biurowym poza Warszawą, m.in. dzięki projektom realizowanym na niewykorzystywanych gruntach posiadanych przez państwowe podmioty. Aktualnie w tej sprawie prowadzone są analizy.
Prezes Jankiewicz podkreśla, że współpraca powinna się odbywać na warunkach rynkowych, jednak, jak pokazuje przykład Poczty Polskiej, realizacja polityki resortu nie zawsze będzie przebiegała na zasadzie dobrowolności.
W Ministerstwie Infrastruktury trwają prace nad ustawą, która przyzna Poczcie Polskiej obsługę przesyłek dla całej administracji państwowej i instytucji publicznych – bez przetargów, eliminując prywatną konkurencję. To już się zresztą dzieje. W 2013 r. państwowy operator przegrał przetarg na obsługę sądów z prywatnym InPostem. Od stycznia br. jednak znów świadczy usługi dla sądownictwa. Zleceń od państwowych instytucji i spółek raczej nie wypuści już z ręki. Po „odbiciu" sądów Poczta zawarła dwuletni kontrakt na obsługę kurierską Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, dla której pracowała wcześniej firma DPD. Dwa miesiące wcześniej Poczta podpisała umowę z energetycznym koncernem PGE, m.in. na dostarczanie do klientów faktur za prąd. Narodowy operator ma również partnerstwo z PKN Orlen – w ramach kooperacji klienci mogą odbierać i nadawać paczki na blisko tysiącu stacji tej sieci. Dzięki temu PP zyskała istotną przewagę konkurencyjną w segmencie kurierskim. PP może teraz wziąć na celownik m.in. Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i PKO BP, których obsługuje InPost.