Aktualizacja: 24.02.2025 10:29 Publikacja: 25.03.2022 20:58
Foto: Adobe Stock
„Decyzja Rady Federalnej z 25 marca oznacza, że Szwajcaria nadal stosuje się do środków nałożonych przez UE w dniach 9 i 15 marca… Eksport towarów i powiązanych usług dla rosyjskiego sektora energetycznego jest zabroniony. Zabronione jest uczestnictwo w przedsiębiorstwach w sektorze energetycznym i udzielanie pożyczek lub innych środków finansowych takim przedsiębiorstwom” – czytamy w oświadczeniu, cytowanym przez RIA Nowosti.
Ponadto wprowadzony zostaje zakaz importu stali i żelaza z Rosji, eksportu do Federacji Rosyjskiej towarów luksusowych oraz towarów wykorzystywanych w żegludze morskiej. Transakcje z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz świadczenie usług ratingowych są zabronione w sektorze finansowym. Jednocześnie rząd szwajcarski zdecydował się na pewne odstępstwa od sankcji finansowych na cele humanitarne, aby ułatwić pracę organizacjom humanitarnym.
Euro stało się w poniedziałek najmocniejsze od miesiąca wobec dolara, a sesja na giełdzie we Frankfurcie zaczęła się od wzrostów. W ten sposób inwestorzy reagowali na wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.
Kraj, który miał upaść w trzy dni, od trzech lat broni się przed najeźdźcą. Jego gospodarka boryka się z potężnymi problemami, ale rośnie, działają najważniejsze firmy, kolej, poczta, banki.mi
Elon Musk uważa, że polityka pieniężna Rezerwy Federalnej (Fed) wymaga zmian. Dlatego chce przeprowadzić tam audyt.
Mijają trzy lata od napaści Rosji na Ukrainę. Kraj, który miał upaść w trzy dni, od trzech lat broni się przed najeźdźcą. Jego gospodarka boryka się z potężnymi problemami, ale rośnie, działają najważniejsze przedsiębiorstwa, kolej, poczta, banki.
U wybrzeży Szwecji doszło do drugiego w ciągu kwartału zerwania telekomunikacyjnego kabla podmorskiego łączącego Finlandię i Niemcy. Kabel C-Lion1 po raz pierwszy został uszkodzony w listopadzie minionego roku. Naprawa zajęła sześć tygodni. Władze Szwecji wszczęły dochodzenie. Premier uspokaja nastroje.
Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec i postkomunistyczna Lewica (Die Linke) zdobyły jedną trzecią miejsc w niemieckim parlamencie, co oznacza, że partie te będą w stanie blokować zmiany o charakterze konstytucyjnym.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Ostatni tydzień biura podróży zamknęły podwyżkami. To już piąty tydzień z rzędu. Cztery kierunki osiągnęły przy tym nowe maksymalne ceny, a po serii zwyżek wakacje średnio zdrożały już prawie 200 złotych.
Euro stało się w poniedziałek najmocniejsze od miesiąca wobec dolara, a sesja na giełdzie we Frankfurcie zaczęła się od wzrostów. W ten sposób inwestorzy reagowali na wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.
- Osiągnęliśmy jako Polska wszystko, co chcieliśmy, prezydent zrealizował wszystko, co sobie założył - powiedział szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, komentując na antenie Radia Zet spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa na marginesie konferencji CPAC w USA. Pytany o to, że Duda został sfilmowany, gdy czekał na Trumpa, Mastalerek ocenił, że nic złego się nie stało.
Watykan opublikował nowy komunikat na temat stanu zdrowia papieża Franciszka, który spędził dziesiątą noc w rzymskim szpitalu klinicznym Gemelli, gdzie trafił z powodu zapalenia oskrzeli, które przekształciło się w obustronne zapalenie płuc.
W poniedziałek, 24 lutego, mijają trzy lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. – W tej chwili nie ma ryzyka regularnej agresji militarnej Rosji wobec Polski – ocenił Krzysztof Bosak z Konfederacji.
– To, co teraz się dokonuje, to nie jest dążenie do pokoju. To jest na siłę dążenie do zamrożenia wojny, co z pewnością cynicznie wykorzysta kremlowska władza, aby przyspieszyć zbrojenia i przygotowywać kolejną agresję – ocenił gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, komentując działania administracji Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas