Pojęcie pieniądza ewoluowało w czasie. Początkowo był to głównie pieniądz towarowy, czyli transakcje miały charakter barteru (wymiana towaru na inny towar), potem funkcję pieniądza pełniły określone, szczególnie cenne w poszczególnych społecznościach towary, takie jak sól, muszle, przyprawy korzenne, skóry zwierząt czy bydło. Z czasem funkcję tę zaczęły pełnić kruszce, np. złoto i srebro. Kruszce te stały się następnie podstawą do bicia monet.
Środek płatniczy i gromadzenia majątku
Dziś posługujemy się monetami, których wartość nie zależy już od ilości kruszcu w nich zawartego, oraz banknotami, które bez umownie nadanej im wartości byłyby warte tyle, ile kosztuje papier i inne materiały użyte do ich wyprodukowania. Pieniądz ten określany jest mianem pieniądza symbolicznego, a prawo do jego emisji mają jedynie ściśle określone instytucje, najczęściej banki centralne.
Coraz większą rolę odgrywa pieniądz bezgotówkowy, który nie ma formy papierowej, jest jedynie zapisem na koncie. Różne nowoczesne narzędzia zastępują tradycyjny pieniądz gotówkowy. Możemy dziś płacić kartami płatniczymi i kredytowymi, a nawet telefonem, a operacji finansowych dokonywać poprzez swoje konto internetowe, nie wychodząc z domu.
Czym zatem jest pieniądz dzisiaj? W literaturze można znaleźć wiele definicji pieniądza sformułowanych z uwzględnieniem pełnionych przez niego funkcji czy komponentów jego podaży. Pieniądz to powszechnie akceptowany w danym kraju środek płatniczy (środek wymiany) służący do regulowania zobowiązań. Pełni on jednocześnie funkcję jednostki rozliczeniowej, czyli umożliwia określenie wartości (ceny) towaru lub kwoty należności i zobowiązań. Jest także jednym ze środków przechowywania wartości (tezauryzacji), czyli gromadzenia majątku. Jest wreszcie miernikiem odroczonych płatności, czyli pozwala wyrazić wartość zobowiązań, które będą płatne dopiero w przyszłości.
Innymi słowy, pieniądz to gotówka w obiegu oraz różnego rodzaju depozyty złożone w bankach lub też inne formy lokowania środków zbliżone charakterem do depozytów.