Najbogatsi inwestorzy czekają na spadki

Według sondażu przeprowadzonego przez UBS Global Wealth Management większość najzamożniejszych inwestorów na świecie wstrzymuje się obecnie z zakupami akcji i czeka na ponowne spadki na globalnych giełdach.

Aktualizacja: 29.04.2020 13:34 Publikacja: 29.04.2020 13:30

Najbogatsi inwestorzy czekają na spadki

Foto: AFP

Ankieta została przeprowadzona wśród osób, które posiadają co najmniej 1 mln USD w aktywach inwestycyjnych. 61 proc. respondentów stwierdziło, że z powodu obaw o wpływ pandemii na globalną gospodarkę wstrzymuje się z zakupem akcji, dopóki notowania nie spadną o 5-20 proc. z obecnym poziomów. 

Przypomnijmy, że z powodu pandemii indeksy w marcu poszło mocno w dół, a największe giełdy na świecie weszły w okres bessy. Koronawirus zakończył najdłuższą hossę w historii Wall Street. Jednak po krótkim czasie indeksy odbiły, a amerykańska giełda według książkowej teorii weszła w okres hossy. Od marcowego dołka S&P 500 wzrósł już o około 29 proc.

Bogaci inwestorzy widzą jednak podstawy do ponownych spadków. 60 proc. ankietowanych spodziewa się recesji w ciągu najbliższego roku, dlatego w perspektywie krótkoterminowej wstrzymują się z zakupem akcji.

Odsetek amerykańskich inwestorów, którzy są optymistycznie nastawieni do własnej gospodarki w krótkim okresie, spadł do 30 proc. z blisko 70 proc. na początku stycznia. Dla porównania około 55 proc. azjatyckich inwestorów uważa, że w przypadku ich gospodarek perspektywy są pozytywne. Ponadto nastroje w stosunku do rynku akcji w USA uległy pogorszeniu najmocniej w porównaniu z innymi rynkami.

– W Azji, gdzie kryzys i złagodzenie wpływu Covid-19 nastąpiły wcześniej, inwestorzy wydają się nieco bardziej optymistycznie nastawieni do akcji ze swojego regionu. Natomiast optymizm jest niższy w Stanach Zjednoczonych, które obecnie przeżywają szczyt zachorowań – powiedziała Paula Polito, wiceprezes UBS Global Wealth Management.

Z ankiety wynika również, że ponad połowa inwestorów nie będzie zmieniała struktury swojego portfela w najbliższym czasie. Inaczej sytuacja wygląda jednak wśród inwestorów instytucjonalnych. Zarządzający funduszami unikają ryzyka, wyprzedają aktywa i zamieniają je na gotówkę. Poziomy gotówki w funduszach wzrósł w kwietniu do 5,9 proc. z 5,1 proc. w marcu, co jest najwyższym poziomem od czasu zamachów terrorystycznych z 11 września – wynika z badania przeprowadzonego przez Bank of America.

Giełda
Inwestorzy w Warszawie szybko pozbierali się po szoku
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Giełda
Spadki na giełdach. DeepSeek postraszył inwestorów
Giełda
Byki znów pokazały moc na GPW. Złoto blisko nowych rekordów
Giełda
Co czeka styczniowe gwiazdy GPW?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Giełda
Symboliczne zwycięstwo byków na GPW
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku