Duże spółki w odwrocie. Małe wciąż na fali

Największe spółki notowane w Warszawie znalazły się na celowniku sprzedających, czemu sprzyjało pogorszenia nastrojów na zagranicznych giełdach. Równocześnie zyskały mniejsze firmy.

Aktualizacja: 11.05.2020 18:21 Publikacja: 11.05.2020 18:07

Duże spółki w odwrocie. Małe wciąż na fali

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Mimo obiecującego początku sesji, kolejne godziny handlu na w Warszawie  przyniosły wyraźne ochłodzenie nastrojów. Dlatego niedługo po starcie notowań inicjatywę na rynku przejęli sprzedający, spychając krajowe indeksy  głęboko pod kreskę. WIG20 finiszował ze stratą sięgającą prawie 1,2 proc., a WIG znalazł się 0,8 proc. na minusie.

Do wyprzedaży krajowych akcji przekonała inwestorów korekta na zachodnioeuropejskich rynkach akcji. Początek poniedziałkowych notowań nie zapowiadał jednak realizacji negatywnego scenariusza. Postępy w walce z Covid-19 zrobiły pozytywne wrażenia na inwestorach. największych europejskich krajach odnotowano dalszy spadek dziennej liczby zakażeń i zgonów. Poprawia się również sytuacja w Stanach Zjednoczonych, choć wciąż są epicentrum choroby Covid-19 na świecie. Nadzieje inwestorów podtrzymało wejście gospodarek w coraz bardziej zaawansowane etapy luzowanie obostrzeń. W poniedziałek górę jednak wzięły obawy  związane ze ekonomicznych skutkami ekonomicznymi kryzysu wywołanego pandemią, które wciąż są trudne do oszacowania. Zdaniem ekonomistów z dużym prawdopodobieństwem wiele gospodarek, w tym krajowa, w 2020 roku wejdzie w recesję.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Giełda
Świąteczny prezent dla inwestorów z GPW
Giełda
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Giełda
Optymizm na GPW zaczyna wyparowywać
Giełda
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera Donalda Tuska
Giełda
Wzrosty szerokiego rynku. Ale polskie spółki energetyczne mają kłopoty