OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?

Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.

Publikacja: 21.01.2025 05:36

OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

Otwarte fundusze emerytalne w zeszłym roku na ogół stroniły od polskich akcji, wybierając raczej zagraniczne. W grudniu sytuacja odwróciła się na korzyść polskiego rynku po raz pierwszy od blisko dwóch lat. Zaangażowanie w banki w zeszłym roku zmniejszyło się, m.in. za sprawą PKO BP, co mogło być związane ze wzrostem jego notowań.

„Bilans popytu i podaży akcji OFE był w grudniu na niewielkim minusie, ale nietypowo w porównaniu z poprzednimi miesiącami 2024 r., fundusze kupowały akcje polskie, a sprzedawały zagraniczne. Po skorygowaniu poprzednich miesięcy o znaczące transakcje na rynku pierwotnym, szacujemy że był to pierwszy miesiąc zakupów polskich akcji na rynku wtórnym na GPW od I kwartału 2023 r. (około 272 mln zł). Podaż akcji zagranicznych była z kolei najwyższa od 2022 r. i wyniosła około 435 mln zł” – wskazuje Maciej Marcinowski, analityk Trigona DM. Jak mówi, nastawienie OFE do polskich akcji było w większości pozytywne i nikt nie wyróżnił się wyjątkowo dużą skalą zakupów. Negatywne podejście do akcji zagranicznych również było przeważnie zgodne, a Allianz OFE wyróżnił się największa podażą.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Giełda
Korekta może się dopiero rozwijać
Giełda
WIG20 może już przebijać 2800 pkt
Giełda
Indeksy na GPW wciąż w trybie korekty
Giełda
Niemieckie wybory zaszkodzą hossie we Frankfurcie?