Aktualizacja: 21.02.2025 16:00 Publikacja: 20.01.2025 11:32
Donald Trump przejmuje władzę
Foto: Bloomberg
Mimo obiecującego startu poniedziałkowej sesji zachowawcza postawa kupujących szybko sprowadziła indeks WIG20 w okolice poziomu, z którego wystartował. Przed południem główny wskaźnik notowany był zaledwie 0,2 proc. nad kreską. Na korzyść krajowych inwestorów przemawiają pozytywne nastroje panujące na pozostałych rynkach akcji, na których więcej do powiedzenia mają kupujący. Większość głównych indeksów na europejskich giełdach rozpoczęła poniedziałkowe notowania na plusach, ale zasięg zwyżek nie wygląda jak na razie zbyt imponująco. Biorąc pod uwagę rangę wydarzeń, które nastąpią w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin giełdy zachowują się względnie stabilnie. Oczy inwestorów są dziś skierowane za ocean, gdzie zaplanowano zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47 prezydenta USA. Można oczekiwać, że pierwsze decyzje nowego prezydenta po przejęciu władzy dostarczą sporo emocji rynkom zwłaszcza, że nie można wykluczyć niespodzianek. Ostatnie dni i liczne spekulacje w odniesieniu do planów nowej administracji pokazały, że niczego nie można być do końca pewnym. Tyle, że nie zdążymy się o tym przekonać jeszcze przed zamknięciem poniedziałkowej sesji w Warszawie. Warto też zauważyć nieobecność amerykańskich inwestorów, którzy z uwagi na święto państwowe dziś mają dzień wolny od handlu.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Po słabszej końcówce minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie znów pojawili się kupujący. Najmocniej drożały akcje JSW i spółek ukraińskich.
Gdybym doradzał sztabom, tobym powiedział: zrzucajcie bomby na przeciwnika dzień po pierwszej turze wyborów. Najlepsza jest obyczajówka. Dobre są też sprawy finansowe, ale proste i dotyczące niezbyt dużych kwot. Afery dotyczące milionów są dla nas abstrakcją - mówi dr. hab. Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Jeśli poseł Edward Siarka zostanie ukarany przez Prezydium Sejmu, to będzie to kolejny przejaw represji wobec opozycji - powiedział w rozmowie z tvn24.pl poseł PiS Łukasz Kmita.
W piątek prezydent Andrzej Duda powołał na stanowisko wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego sędziego Bartłomieja Sochańskiego - poinformował na swojej stronie TK.
Czy prezydent Trump rozmontowuje swój system antykorupcyjny? Jaki wpływ ma zawieszenie przepisów antykorupcyjnych i likwidacja USAID? Jak wygląda sytuacja z korupcją w Polsce i Ukrainie? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Aleksandry Ptak-Iglewskiej był dr Grzegorz Makowski, adiunkt w kolegium społeczno-ekonomicznym SGH.
Cywilizacja rodzi się w chwili przesunięcia horyzontu porażki – dalej niż śmierć. Ale tak czy inaczej – zawsze jest coś jeszcze, co można stracić.
„Zasugerowałem prezydentowi Zełenskiemu, by pozostał wierny kursowi spokojnej i konstruktywnej współpracy z Donaldem Trumpem” – napisał we wpisie opublikowanym w serwisie X prezydent Andrzej Duda.
W poniedziałek Emmanuel Macron spotka się z Donaldem Trumpem w Waszyngtonie – potwierdziły Pałac Elizejski i Biały Dom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas