Agnieszka Koch: Jednak chcę miłości, nie chcę być samotna

Bliskość bez zależności nie istnieje. Ale nie ma też bliskości bez podjęcia ryzyka. Jest wiele kobiet sukcesu – mądrych, pięknych, dowcipnych – które są same. Od lat nie mogą znaleźć partnera, bo nie pozwalają sobie zaryzykować. Czyli nadal nie są szczęśliwe - mówi Agnieszka Koch, psycholożka, psychoterapeutka.

Publikacja: 21.02.2025 15:12

Nie muszę być szyją [mężczyzny] ani głową, mogę być sobą – kobietą w pełni zintegrowaną ze swoimi em

Nie muszę być szyją [mężczyzny] ani głową, mogę być sobą – kobietą w pełni zintegrowaną ze swoimi emocjami, potrzebami, pragnieniami. Z szacunkiem do siebie i miłością. Im więcej będziemy miały dla siebie czułości, tym większa szansa, że pozwolimy się komuś do nas zbliżyć

Foto: matucha12/AdobeStock

„W świetlicy odbywały się liczne ideowe spotkania, a także zabawy taneczne, po których młode włókniarki wychodziły za mąż za górników. To była jedyna szansa urządzenia własnego życia we własnym mieszkaniu” – to słowa z reportażu Michała Mońki „Ostatnie tango w hotelu »Rytex«”, który ukazał się w zbiorze „Kto dzisiaj kocha” z 1981 roku.

Nasze matki, czyli kobiety urodzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, to najczęściej kobiety skupione na rodzinie. Nie zawsze mogły się realizować zawodowo, kariera wymagała od nich dużego samozaparcia i odwagi. Studiowanie w latach siedemdziesiątych XX wieku wcale nie było oczywiste. To czas awansu społecznego – część z nich przeprowadziła się ze wsi do miasta, ale celem była praca, i w domach, a raczej gospodarstwach wiejskich, często zostawiały duże rodziny. Wychodząc z nich, wiedziały, że nikt ich nie będzie utrzymywał. A jak się utrzymać i jednocześnie studiować w dużym mieście bez żadnej pomocy? Dobra praca w tym czasie była ważniejsza – z jednej strony oznaczała niezależność i można było pomagać rodzicom, z drugiej stanowiła przepustkę do dobrego życia. Była też kryterium wyboru partnera.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Łukasz Pietrzak: Z narzędzi AI najbardziej skorzystają MŚP
Plus Minus
„Na smyczy Kremla. Donald Trump, Dmitrij Rybołowlew i oferta stulecia”: Haki na Trumpa
Plus Minus
„Kingdom Come: Deliverance II”: Wielka draka w czeskim średniowieczu
Plus Minus
„Co myślą i czują zwierzęta”: My i one wszystkie
Plus Minus
„3000 metrów nad ziemią”: Gibson bez pasji