Dramat na Wall Street: Nvidia straciła 279 mld dol. Ostra przecena w USA i w Azji

Akcje Nvidii straciły podczas wtorkowej sesji aż 9,5 proc. Jej kapitalizacja spadła o 279 mld dolarów. Przecena rozlała się po giełdach amerykańskich. W środę mocno traciły giełdy w Azji.

Publikacja: 04.09.2024 08:34

Dramat na Wall Street: Nvidia straciła 279 mld dol. Ostra przecena w USA i w Azji

Foto: Bloomberg

Środowa sesja zaczęła się od ostrej wyprzedaży na giełdach azjatyckich. Japoński indeks Nikkei 225 tracił w końcówce sesji ponad 4 proc., tajwański Taiex spadał o 4,5 proc., a koreański Kospi zniżkował o ponad 3 proc. Mocno spadały akcje azjatyckich producentów półprzewodników i ogólnie firm technologicznych. Samsung Electronics zniżkował o 2,6 proc., SK Hynix o 6,4 proc., Renesans Electronics o 9 proc. Soft Bank o 7,8 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na wcześniejszą przecenę w USA. Wtorek 2 września był na Wall Street najgorszym dniem od krachu z 5 sierpnia. Nasdaq Composite spadł o 3,3 proc., S&P 500 zniżkował o 2,1 proc., a Dow Jones Industrial stracił o 1,5 proc. 

Sesja w Europie zaczęła się jednak od dosyć umiarkowanych spadków. Niemiecki indeks DAX tracił rano 0,8 proc., francuski CAC 40 spadał o 0,9 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,7 proc., a polski WIG 20 spadał o 0,8 proc.

Co spowodowało przecenę na globalnych giełdach?

Impulsem do wyprzedaży w USA był słaby odczyt wskaźnika ISM mierzącego koniunkturę w przemyśle. Wzrósł on co prawda z 46,8 pkt w lipcu do 47,2 pkt w sierpniu, ale był niższy od prognoz i sugerował kurczenie się tego sektora. Powróciły więc obawy przed amerykańską recesją. Nerwowa reakcja inwestorów na te dane mogła być częściowo skutkiem tego, że wtorek był pierwszym dniem handlu na Wall Street po długim weekendzie w USA.

Czytaj więcej

Intel na dramatycznym zakręcie. Co wpędziło go w kłopoty?

- Inwestorzy zastanawiają się, czy zmierzamy ku recesji szybciej niż się spodziewano, czy też Fed kontroluje sytuację i szykuje obniżki stóp. Nie mieli oni wcześniej szansy okazania swojej nerwowości, gdyż nie było ich w biurach. Teraz wrócili do pracy i wszystko się skumulowało w czasie pierwszego dniu handlu po długim weekendzie – twierdzi Robert Pavlik, zarządzający w firmie Dakota Wealth.

Nvidia napędzała amerykańską hossę. Akcję tąpnęły 

To, że wyprzedaż dotknęła bardzo mocno Nvidię można tłumaczyć tym, że wcześniej akcje tej spółki bardzo mocno rosły. Nvidia była lokomotywą amerykańskiej hossy. (Mimo wtorkowej przeceny, zyskały one 154 proc. od początku roku.) W środowym handlu przedsesyjnym papiery Nvidii traciły 2 proc. Nowym ciosem dla spółki stało się oskarżenie antytrustowe złożone przeciwko niej i kilku producentom chipów przez amerykański Departament Sprawiedliwości.

- Jeśli macie deja vu, to nie jest to niespodzianką. Miesiąc temu też zdarzyła się ostra wyprzedaż i wygląda na to, że to samo dzieje się tym razem. Mamy mieszankę obaw o globalny wzrost gospodarczy, wyprzedaży na rynku surowców, zmieniających się cykle polityki pieniężnej oraz sezonowość, wskazującą, że rynki akcji ogólnie źle radzą sobie we wrześniu. Do tego doszły działania amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przeciwko Nvidii – wskazuje Kathleen Brooks, analityczka XTB.

Nerwowość na rynkach może być wysoka w nadchodzących tygodniach, gdyż zbliżają się wybory prezydenckie w USA. Część inwestorów wskazuje, że może to być okazja do zakupów przecenionych akcji. – Następne osiem tygodni może być dobrą, a nawet bardzo dobrą okazją to zrebilansowania portfela, sprawienia, że stanie się on bardziej zdywersyfikowany i lepszego wykorzystania aktywności na rynku – wskazuje Chris Hyzy, dyrektor ds. inwestycji w BofA Merrill Lynch Private Banku.

Tymczasem cena ropy gatunku WTI spadła w środę rano poniżej poziomu 70 USD za baryłkę, a ropa gatunku Brent staniała do 73,5 USD za baryłkę. Zniwelowały one swoje tegoroczne wzrosty. Do ich przeceny przyczyniło się zarówno ogólne pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych, jak i pojawienie się szansy na wznowienie produkcji ropy w Libii. 

Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Giełda
Sektory z potencjałem. Gdzie szukać zysków w 2025 roku?
Giełda
Rynek debiutów odbił się od dna. Ale nie w Polsce