Aktualizacja: 21.02.2025 11:12 Publikacja: 17.10.2023 10:21
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Wczorajsza sesja na GPW była totalną dominacją byków. WIG20 zyskał aż 5,3 proc., a ruch ten był poparty bardzo dużymi obrotami. Świetnie prezentowały się m.in. banki, w których udział ma Skarb Państwa. Początek wtorkowej sesji daje podstawy do tego, by wierzyć, że nie był to tylko jednorazowy wyskok.
Nie minęła godzina handlu, a indeks WIG20 zyskiwał już ponad 3 proc. Znów mocno prezentują się banki, ale liderem wzrostów jest jednak PGE. Akcje tej spółki drożeją o około 5 proc. Ponad 4 proc. rosną papiery Cyfrowego Polsatu czy też PZU.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Po słabszej końcówce minionego tygodnia na warszawskiej giełdzie znów pojawili się kupujący. Najmocniej drożały akcje JSW i spółek ukraińskich.
BMW przeprowadza akcję przywoławczą z powodu możliwej wady układu hamulcowego. Systemy ABS i DSC mogą zawieść. Z tego powodu producent wstrzymał również dostawy nowych modeli.
1,6 mln aut, jakie Tesla sprzedała w Chnach, zostało wezwanych do akcji przywoławczej. Powód, to problemy z systemem wspomagania kierowcy Autopilot, zwiększające ryzyko wypadków. Podobną akcję Tesla ogłosiła wcześniej w USA.
Tesla została oskarżona przez belgijskiego klienta o dostarczenie wadliwego samochodu. Po wieloletnim procesie, sąd zdecydował na rzecz konsumenta – podał dziennik „Het Laatste Nieuws”.
Bugatti wzywa do warsztatów w USA Chirona Super Sport. W aucie, którego cena wyjściowa wynosiła 3,8 miliona euro (ok. 17 mln zł) zamontowano niewłaściwe felgi.
Mercedes-Benz ogłosił akcję przywoławczą dla prawie miliona samochodów w związku z korozją serwomechanizmu układu hamowania. W wyniku ewentualnej awarii, w najgorszym przypadku może dojść do utraty możliwości hamowania.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas