Aktualizacja: 22.02.2025 19:55 Publikacja: 27.09.2022 16:15
Foto: PAP/EPA
Przecena brytyjskich aktywów miała związek nie tylko z ogólnie kiepskimi nastrojami na rynkach światowych, ale też duży wpływ miał na nią plan cięć podatków ogłoszony w piątek przez kanclerza skarbu Kwasiego Kwartenga. Inwestorzy przestraszyli się wpływu tego planu na brytyjskie finanse publiczne oraz na inflację. Kurs funta sięgnął w poniedziałek 1,03393 USD, czyli najniższego poziomu odkąd Wielka Brytania w 1971 r. przeszła na monetarny system dziesiętny. We wtorek po południu notowania funta utrzymywały się już jednak nieco powyżej poziomu 1,08 USD, a londyński indeks giełdowy FTSE zyskiwał 0,2 proc.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Notowania funta były dosyć stabilne po rozstrzygnięciu brytyjskich wyborów parlamentarnych. Klęska konserwatystów i zwycięstwo Partii Pracy nie były bowiem zaskoczeniem dla inwestorów.
Klienci banków w globalnych płatnościach najchętniej korzystają z brytyjskiego funta od połowy 2016 roku, kiedy Zjednoczone Królestwo zdecydowało się opuścić Unię Europejską.
Wizerunek króla Karola III zastąpi na monetach profil jego matki królowej Elżbiety II, która zmarła na początku września. Po raz pierwszy od 1952 r. znowu król będzie widniał na nowych brytyjskich monetach.
Funt brytyjski tracił w poniedziałek nad ranem nawet 5 proc. wobec dolara. Jego kurs sięgnął 1,0327 USD, czyli najniższego poziomu, odkąd w 1971 r. Wielka Brytania przeszła na system dziesiętny.
Dekarbonizacja, nakłady inwestycyjne na „zielone” rozwiązania i konkurencyjność w ścisłym znaczeniu to trzy elementy, które powinny składać się na proces konkurencyjnej transformacji energetycznej.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
KinoGram, kino mieszczące się w przestrzeni Fabryki Norblina, zaprasza na dwa autorskie cykle. W programie wydarzeń cyklicznych zobaczymy klasykę europejskiego kina, czyli Podwójne Życie Weroniki w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz dokument Against Gravity o Jeanie Paulu Gaultier.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas