Zmiana w porównaniu z wczorajszym zamknięciem nie jest znacząca. Jednoznacznych sygnałów nie dostarczyły jednak giełdy za oceanem, na których panowały wczoraj mieszane nastroje.

S&P500 stracił 0,4 proc., a Dow Jones zniżkował o 0,2 proc. Na 0,3-proc. plus wyszedł za to Nasdaq100. W czwartek traciły też parkiety azjatyckie. Kilkanaście minut przed rozpoczęciem notowań w Warszawie szanghajski SSE Composite spadał o 0,4 proc., a hongkoński Hang Seng o 0,3 proc. Japoński Nikkei225 zakończył dzień na 1,1-proc. minusie, a koreański Kospi 0,1 proc. poniżej zera.

Wczoraj rozczarował odczyt indeksu PMI dla przemysłu Chin. W lipcu nieoczekiwanie spadł on do 47,7 pkt, podczas gdy oczekiwano jego wzrostu o 0,4 pkt, do 48,6 pkt. Wskaźnik okazał się najniższy od 11 miesięcy. Pozytywnie zaskoczyły za to odczyty dla Niemiec, Francji i strefy euro oraz USA. Wyższa od prognoz okazała się też sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czerwcu.

Ciekawy jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Rano poznamy lipcowy odczyt indeksu instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, oraz wstępne dane o PKB Wielkiej Brytanii w II kwartale. Analitycy prognozują, że wartość indeksu wzrosła do 106,1 pkt, z 105,9 pkt w czerwcu. Przewidują ponadto, że gospodarka brytyjska urosła o 1,4 proc. kwartał do kwartału i 0,6 proc. rok do roku. W poprzednim kwartale wzrosty wyniosły po 0,3 proc. Po południu czeka nas zaś publikacja cotygodniowych danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz o zamówieniach na dobra trwałego użytku w czerwcu. Szacunki analityków przewidują, że liczba wniosków wzrosła w minionym tygodniu o 6 tys., do 340 tys. Wzrost zamówień na dobra trwałego użytku szacowany jest na 1,2 proc., a na dobra bez środków transportu na 0,5 proc. W maju zwyżki sięgnęły odpowiednio 3,7 proc. i 0,5 proc. Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesji na Wall Street wyniki finansowe za II kwartał opublikują m. in. 3M, Colgate Palmolive, Dow Chemical, General Motors i Unilever. Po zamknięciu notowań zrobi to zaś Amazon.com.

Przed sesją w Warszawie wyniki półroczne opublikował Bank Millennium. Rezultaty instytucji finansowej okazały się lepsze od prognoz analityków. Wynik odsetkowy przebił oczekiwania ekspertów ankietowanych przez PAP o 11 proc., a wynik z prowizji o 10 proc. Wynik netto okazał się zaś o 17 proc. wyższy od średniej prognoz. Dziś przypada dzień wypłaty dywidendy w spółkach Tim i Toya. Pierwsza z nich przekaże akcjonariuszom po 0,12 zł na akcję, a druga po 0,14 zł na papier.