Coraz mniej czasu na inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy

Wydrenowany socjalnymi obietnicami polski budżet czeka na unijne fundusze. Najpilniejsze jest uruchomienie inwestycji z KPO, bo na wydanie tych pieniędzy, głównie na cyfryzację i zieloną energię, Polska ma czas tylko do końca 2026 roku.

Publikacja: 18.10.2023 03:00

Wydrenowany socjalnymi obietnicami polski budżet czeka na unijne fundusze

Wydrenowany socjalnymi obietnicami polski budżet czeka na unijne fundusze

Foto: Adobe Stock

Nowy rząd musi szybko przystąpić do negocjacji odblokowania funduszy z KPO. Nie dlatego jednak, jak twierdzą niektórzy politycy, że jakieś pieniądze mogłyby nam przepaść. Bo wszystkie dokumenty – umowy operacyjnie finansowe – dołączone do KPO zostały już podpisane i żadne pieniądze nie przepadną. Pojawia się argument, że kluczowy jest 14 grudnia 2023 roku, bo wtedy upłynie 18 miesięcy od zatwierdzenia polskiego KPO. A artykuł 24 rozporządzenia unijnego przewiduje, że KE może rozwiązać umowy wykonawcze (czego efektem byłoby zablokowanie wszelkich wypłat w przyszłości), jeśli dany kraj nie czyni istotnych postępów w realizacji kamieni milowych. Polski jednak ten zapis nie dotyczy, ponieważ zrealizowaliśmy znakomitą większość kamieni milowych niezbędnych do wypłaty pierwszej transzy, realizujemy też sukcesywnie reformy warunkujące wypłaty drugiej i trzeciej transzy. Niezrealizowany pozostaje oczywiście tzw. superkamień milowy dotyczący zmiany systemu dyscyplinarnego sędziów, ale to nie oznacza braku postępów w realizacji innych kamieni milowych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Fundusze europejskie
Fundusze Europejskie w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Fundusze europejskie
Polska przeciwna demontażowi polityki regionalnej. Ma poparcie europejskich regionów