Ile ostatecznie otrzyma Polska z wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 po przeliczeniu wcześniej wynegocjowanej kwoty z cen stałych na bieżące, z uwzględnieniem prognozowanego przez Komisję Europejską poziomu inflacji?
Z budżetu Unii Europejskiej, już w cenach bieżących, otrzymamy 32 mld euro. W tym 21 mld euro na dopłaty bezpośrednie z I filara i 11 mld euro z II filara na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
To wszystkie pieniądze na rozwój obszarów wiejskich?
Na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 otrzymamy najwięcej pieniędzy spośród wszystkich państw Unii. Będzie to jednak mniej o około 2,5 mld euro niż w latach 2007-2013. Dlatego jest ustalenie, obowiązujące od szczytu przywódców UE z lutego br., że na wybrane inwestycje realizowane teraz w ramach PROW-u trafi część nowych pieniędzy z polityki spójności i projekty te będą finansowane przez samorządy województw. Z wstępnych ustaleń Rady Ministrów wynika, że na takie przedsięwzięcia pójdzie około 4,5 mld euro. Wymaga to jeszcze oficjalnego potwierdzenia przez rząd, ale prace trwają i co do szczegółów rozmawiamy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju.
A co konkretnie na obszarach wiejskich mieliby finansować marszałkowie z regionalnych programów operacyjnych?