„Rzeczpospolita” na Forum Ekonomicznym w Karpaczu 2024
Aktualizacja: 06.09.2019 06:09 Publikacja: 05.09.2019 16:22
Foto: Fotorzepa
Bogusław Chrabota: Istnieje możliwość, że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, a pan będzie kontynuował swoją misję. Jakie są priorytety na te cztery lata?
Mateusz Morawiecki: Chcemy pokazać wizję na kolejne cztery, osiem lat. Świat wokół nas zmienia się bardzo mocno. Mówimy, że widzimy czwartą, może nawet piątą rewolucję przemysłową i to jest rzeczywiście faktem. Nowe technologie zmieniają bardzo mocno rzeczywistość. Jeszcze sto lat temu ludzkość borykała się z głodem, było za mało żywności. Poprzez rewolucję nawozową, później zieloną, zmieniliśmy tę rzeczywistość i dzisiaj już tylko brak odpowiednich mechanizmów dystrybucyjnych powoduje, że niestety jeszcze w niektórych miejscach globu głód występuje. Ale z tym problemem ludzkość sobie poradziła, pomimo pięciokrotnego przyrostu ludności od początku XX wieku. Dzisiaj mamy do czynienia z przesuwaniem się charakterystyki produkcyjnej coraz bardziej w kierunku usług, a ja mam nadzieję, że również coraz bardziej w kierunku dóbr wyższych, gdzie państwa będą konkurowały między sobą poprzez kulturę, innowacyjność, myśl ludzką, naukę, edukację, sprawność systemową, ustrojową, usługi publiczne. I to jest ta wizja długofalowa, wizja na 5-20 lat. Natomiast w krótkiej perspektywie niezwykle ważne jest dla nas, żeby przekonać Polaków, że jesteśmy wiarygodnym gwarantem tego, że będziemy starali się prowadzić politykę włączania społeczeństwa do udziału w tym „torcie gospodarczym”, jeśli można tak powiedzieć. Bo jednak mam przekonanie, że wcześniej bywało z tym różnie. Krótka perspektywa to szybki rozwój gospodarczy, europejskość w konkrecie, polegająca na wyższych zarobkach i zasobności podobnej do tej, która jest w krajach Europy Zachodniej. W dalszej perspektywie – taka transformacja gospodarcza, która pozwoli nam być wśród najlepszych, a może w niektórych dziedzinach być najlepszym.
Potrzebne są wspólne działania wszystkich interesariuszy związanych z internetem i wychowywaniem dzieci.
Joint action is needed from all stakeholders concerned with the internet and raising children.
Trzeba wykorzystać dostępne dane i technologie, aby zapewnić pacjentowi szybszy dostęp do usług medycznych – mówi Monique Clua Braun, Country President Novartis Poland.
Digitalizacja już teraz pomaga skrócić czas potrzebny na udzielenie pomocy pacjentom. Pomaga też monitorować stan pacjenta w szpitalu – mówi Jens Jakob Gustmann, lider regionu Europy Środkowej i Wschodniej w firmie Philips.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Potrzebujemy w UE regulacji bardziej nastawionych na innowacje i współpracę – mówi Stephan Schraff, Head Public Affairs EU, Bayer.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sąd wojskowy w Rosji skazał - in absentia - twórcę Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego na dożywocie.
Jak prawybory wpłyną na Koalicję Obywatelską? Jak PiS chce rozstrzygnąć dylemat kandydata na prezydenta? Czy powrót Donalda Trumpa międzynarodową scenę polityczną pomoże polskiej prawicy, czy stanie się dla niej problemem szybciej, niż się ktokolwiek spodziewał? – na te pytania w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” odpowiedzi szukają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Jacek Sutryk, mimo postawionych mu zarzutów prokuratorskich, wciąż może pełnić swoją funkcję, chyba że zostanie skazany za przestępstwo.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Po amerykańskich wyborach liderzy PO połykają własne języki, a PiS – jak wstawał z kolan, tak teraz klęka.
Uczestnicy protestu przed parlamentem Abchazji, separatystycznej republiki nieuznawanej przez społeczność międzynarodową (jej terytorium to część uznawanego przez społeczność międzynarodową terytorium Gruzji), zniszczyli ogrodzenie oddzielające kompleks budynków rządowych i wtargnęli na teren przed parlamentem, a następnie przejęli kontrolę nad budynkiem.
Ostatnie miesiące to okres spadków sprzedaży w segmencie dóbr luksusowych. Wśród marek, które boleśnie odczuły te spadki znalazło się brytyjskie Burberry. Aby wyjść z dołka finansowego, Brytyjczycy ogłosili „plan awaryjny”.
Pojawiły się pomysły regulacji zasad instalowania w miastach automatów paczkowych. Rozwiązaniem mogą być otwarte sieci urządzeń, jednak biznes nie jest do nich przekonany.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas