Polacy niechętni funduszom inwestycyjnym

Tylko 6 proc. Polaków inwestuje w fundusze, a 17 proc. jest zdania, że dają one wysokie zyski –wynika z badań. Prawie połowa wycofuje środki, gdy inwestycja traci na wartości.

Aktualizacja: 20.11.2020 15:00 Publikacja: 20.11.2020 13:10

Polacy niechętni funduszom inwestycyjnym

Foto: Adobe Stock

Z badania „Finansowe DNA Polek i Polaków 2020" wiemy, że Polacy unikają ryzyka inwestycyjnego. To właśnie główny czynnik wpływający na decyzje dotyczące pomnażania majątku. Dotychczas prawie trzy czwarte Polaków gromadziło swoje oszczędności na depozytach bankowych. Ten rok spowodował jednak, że nawet najbardziej zachowawcze osoby szukają nowych sposobów lokowania swoich pieniędzy.

Powodem jest cięcie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wiosną tego roku do prawie zerowego poziomu oraz duży wzrost płynności banków, co spowodowało, że ścięły oprocentowanie lokat de facto do zera. Dlatego klienci zaczęli zastanawiać się nad alternatywą dla swoich pieniędzy, kierując uwagę na rynek nieruchomości, złota i walut.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Hakerzy zagrożeniem dla banków. Muszą być gotowe na wyścig zbrojeń cybernetycznych
Finanse
Chińskie banki dokręcają śrubę Rosji. Kontrolują eksport przez kraje trzecie
Finanse
HSBC kończy zarabiać w Rosji. Nie chciał, ale musiał
Finanse
Rząd deklaruje bliski koniec prac nad podwyżką zasiłku pogrzebowego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Finanse
Utrudnienia dla klientów banków. Komunikaty wydały m.in. PKO BP, ING i mBank