Niemcy zrezygnują z wdowiej renty? Ekonomistka: renta nie zachęca do aktywności zawodowej

Niemcy i Niemki, którzy zawarli prawnie wiążące małżeństwo, po śmierci współmałżonka na ogół otrzymują dodatkowo ponad połowę emerytury współmałżonka. Ekonomistka Monika Schnitzer uważa, że renta nie zachęca do podjęcia pracy i trzeba z niej zrezygnować.

Publikacja: 07.07.2023 14:53

Niemcy zrezygnują z wdowiej renty? Ekonomistka: renta nie zachęca do aktywności zawodowej

Foto: Adobe Stock

Ekonomika Monika Schnitzer uważa, że teraz jest czas na zniesienie renty wdowiej w jej dotychczasowej formie. „Obecna regulacja ogranicza zachęty do podejmowania pracy na własny rachunek” – powiedziała przewodnicząca Rady Doradczej (Sachverständigenrat) – ciała doradczego rządu i parlamentu niemieckiego. „Ponadto samotni płatnicy pomagają w finansowaniu uprawnień emerytalnych dla niepracujących małżonków, którzy sami nie płacą żadnych składek” - dodała.

Zamiast tego w przyszłości powinien obowiązywać inny podział emerytur: uprawnienia emerytalne nabyte w małżeństwie są dzielone równo. Po śmierci współmałżonka wdowie lub wdowcowi pozostaje ta połowa plus własne uprawnienia nabyte przed ślubem. Schnitzer podkreśliła, że to jest jej osobiste stanowisko.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Hakerzy zagrożeniem dla banków. Muszą być gotowe na wyścig zbrojeń cybernetycznych
Finanse
Chińskie banki dokręcają śrubę Rosji. Kontrolują eksport przez kraje trzecie
Finanse
HSBC kończy zarabiać w Rosji. Nie chciał, ale musiał
Finanse
Rząd deklaruje bliski koniec prac nad podwyżką zasiłku pogrzebowego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Finanse
Utrudnienia dla klientów banków. Komunikaty wydały m.in. PKO BP, ING i mBank