Prezes PFR: Interpretacja TSUE grozi poważnym kryzysem makroekonomicznym

Prezes PFR Paweł Borys ostrzega, że interpretacja TSUE może przynieść poważne konsekwencje dla gospodarki i kosztować polskich podatników ponad 100 mld zł.

Publikacja: 16.02.2023 17:22

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys

Foto: PAP, Adam Warżawa

ala

– Interpretacja TSUE grozi poważnym kryzysem makroekonomicznym, ponieważ zgodnie z szacunkami KNF takie rozwiązanie to jest ponad 100 mld zł, które na koniec musieliby zapłacić wszyscy podatnicy. Kilka banków znalazłoby się w bardzo trudnej sytuacji i musiałoby być ratowane naszymi pieniędzmi. Dlatego uważam, że nie jest sprawiedliwe społeczne obciążanie kosztami tego rozwiązania wszystkich podatników i traktowanie ich w sposób uprzywilejowany względem kredytobiorców w złotych – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Paweł Borys, cytowany przez PAP.

Prezes PFR dodał, że rząd i KNF musi przenalizować wypowiedzi rzecznika TSUE i zastanowić się, jakie rozwiązanie jest możliwe, po to, aby zapobiec takiemu kryzysowi makroekonomicznemu w Polsce.

Czytaj więcej

Kto skorzysta, kto straci po wyroku TSUE

– Niekorzystny wpływ tego typu wypowiedzi na polską gospodarkę już widać po kursie złotego, który się osłabił, widać po spadku (kursów - PAP) banków. Pomijam kwestię, że wszystkie banki, które byłyby obciążone takimi kosztami, nie byłyby w stanie finansować wzrostu akcji kredytowej, czyli finansować de facto gospodarki – wymienił.

Zdaniem prezesa PFR, sprawiedliwym społecznie rozwiązaniem jest to, by kredytobiorcy złotowi i walutowi byli zrównani w prawach, tzn. żeby doszło do możliwości przewalutowania kredytów FX według wcześniejszych propozycji KNF. Według Borysa koszty takiego rozwiązania byłyby do udźwignięcia przez sektor bankowy.

Czytaj więcej

Bankowcy: Opinia TSUE nie przesądza, jakie będzie ostateczne orzeczenie

W czwartek, 16 lutego, Rzecznik Generalny TSUE wskazał w stanowisku, że Dyrektywa 93/13 stoi na przeszkodzie roszczeniom banków w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu frankowego. Bank nie może dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.

Środowisko bankowe podkreśla jednak, że ta niekorzystna dla banków opinia TSUE nie przesądza, jakie będzie ostateczne orzeczenie Trybunału.

Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie