Pod koniec lipca weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Czy ona coś zmieniła w państwa pracy?
Każdy Polak usłyszał o ustawie o finansowaniu społecznościowym, choć niekoniecznie utożsamia ją z rewolucyjnymi zmianami dla platform equity crowdfundingowych. Dlatego, że ta sama ustawa reguluje wakacje kredytowe – rząd zapewnił nam bezpłatną reklamę. Ta ustawa zmienia całkowicie zasady gry, bo platformy stają się pełnoprawnym członkiem rynku kapitałowego, jak banki, biura maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych. To wzrost odpowiedzialności dla prowadzących platformy, ale też wzrost możliwości działania dla platform. Dlatego ta ustawa jest tak ważna i wyczekiwana. W UE rozporządzenie weszło w życie 10 listopada 2021 r., a my musieliśmy czekać aż do wakacji kredytowych, by ta ustawa powstała i weszła w życie w Polsce. Polska jest opóźniona o osiem miesięcy.
W odróżnieniu jednak od wakacji kredytowych, które weszły w życie natychmiast, rynek crowdfundingu tak szybko się nie zmieni?
Faktycznie, z wakacji kredytowych konsumenci mogą korzystać już od 29 lipca. Na platformy ustawa nakłada obowiązek uzyskania licencji od Komisji Nadzoru Finansowego. Spodziewamy się, że ten proces potrwa około siedmiu miesięcy, więc realnie ustawa wejdzie w życie w marcu 2023 r. Wtedy w pełni będzie można korzystać z jej możliwości.
Czytaj więcej
Jeśli ktoś korzysta z wakacji kredytowych, to oznacza, że może mieć problemy z prawidłową obsługą kredytu hipotecznego – mówi Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich.