Pod lupą UOKiK znajdą się trzy najpopularniejsze serwisy crowdfundingowe, które od lat są ważnych elementem działań dobroczynnych Polaków, m.in. ostatniej akcji pomocy powodzianom. Okazuje się jednak, że serwisy te mogły naruszać przepisy prawa, m.in. poprzez stosowanie zwodniczych interfejsów, technik manipulacyjnych czy niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków informacyjnych.
Zrzutka.pl już z zarzutami
Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych popularnych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl. Wątpliwości dotyczą mechanizmów i treści zachęcających do wsparcia serwisów przy dokonywaniu darowizn na rzecz zbiórek prowadzonych za ich pośrednictwem.
- Nie kwestionujemy prawa właścicieli serwisów umożliwiających prowadzenie zbiórek do pobierania opłat na pokrycie kosztów ich prowadzenia czy też pewnej formy zarobku. Spółki takie jak Zrzutka.pl, Crowding czy Fundacja Siepomaga mają do tego prawo. Powinny jednak robić to w sposób transparentny, bez stosowania technik, które mieszczą się w definicji dark patterns. Ochrona konsumentów w kontaktach z przedsiębiorcami, niezależnie od tego jaki jest charakter prowadzonej przez nich działalności, jest naszym priorytetem – zaznacza prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Czytaj więcej
Po wtorkowym skandalu z udziałem posła Grzegorza Brauna, który zgasił przy pomocy gaśnicy świece chanukowe w Sejmie, w popularnym serwisie zrzutka.pl zorganizowano kilka zbiórek pieniędzy na rzecz posła. Zebrano w sumie kilkaset tys zł. Ostatecznie zbiórki zablokowano.
Darowizna dla Zrzutki wcale nie jest dobrowolna?
Najwięcej zastrzeżeń prezesa UOKiK budzą praktyki na stronie Zrzutka.pl. Regulamin informuje, że przekazanie darowizny na rzecz serwisu przy dokonywaniu transakcji (co określane było mianem „pokrycia kosztów obsługi transakcji”) jest dobrowolne. Jednak kolejne kroki w procesie wpłaty mogły wprowadzać konsumenta w błąd. Na przykład sprawiać błędne wrażenie, że pokrycie kosztów obsługi transakcji było warunkiem przekazania darowizny na wybraną zbiórkę. Wskazywała na to funkcjonalność serwisu, która po kliknięciu w przycisk „Przekazuję darowiznę” przenosiła automatycznie do sekcji formularza dotyczącej zgody na pokrycie kosztów obsługi transakcji.