Aktualizacja: 16.02.2025 14:42 Publikacja: 26.07.2022 01:16
Foto: Adobe Stock
O 15 proc. spadła w I półroczu 2022 r. liczba transakcji kupna zawartych przez fundusze private equity w Europie Środkowej – wynika z najnowszego raportu Bain & Company. Funduszom coraz trudniej jest finalizować umowy zakupu aktywów. To skutek m.in. mniejszej otwartości przedsiębiorców na sprzedaż. Wolą poczekać na wyższe wyceny.
Pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach negatywnie odbiło się także na wyjściach z inwestycji. W I półroczu 2022 r. globalna wartość sprzedanych przez fundusze PE firm była o 37 proc. niższa niż rok wcześniej.
W Polsce pary nieźle radzą sobie z zarządzaniem finansami w związkach. Zdarza im się co prawda kłócić o pieniądze lub nieco konfabulować o wydatkach, ale wzajemna finansowa otwartość i zrozumienie stanowią dobry fundament ich relacji.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Nawet o 250 mld zł urosła łączna wartość nadwyżek gospodarstw domowych ulokowanych w bankach czy obligacjach skarbowych w minionym roku. To rekord. Jednak wiele wskazuje na to, że oszczędzanie zaczęło się nam trochę nudzić.
Każdy dorosły będzie mógł nabyć albo uzupełnić swoją wiedzę ekonomiczną na renomowanej uczelni. I to na bezpłatnych zajęciach.
Średnio nawet dziewięć na dziesięć mikropożyczek do 1 tys. zł udzielają podmioty niebankowe. Ich oferta jest droższa, ale pieniądze można dostać od ręki i na krótki okres. „A banki odpuściły sobie ten temat” – komentują eksperci.
Zaczyna brakować nowoczesnej powierzchni biurowej, co skłoni inwestorów do rozpoczynania kolejnych budów. Starsze biurowce będą modernizowane.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Zdecydowana większość inwestorów uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli.
Kompensowanie zysków i strat w funduszach inwestycyjnych niesie za sobą istotne zmiany, które mogą być dla inwestorów dużym zaskoczeniem lub wręcz rozczarowaniem przy składaniu rocznego zeznania PIT-38 do końca kwietnia 2025 r.
Kolej odgrywa ważną rolę w rozwoju regionalnym, sprzyja ekologii oraz pomaga w tworzeniu spójności Unii Europejskiej. W Polsce Wschodniej kluczowym wsparciem dla modernizacji infrastruktury kolejowej są Fundusze Europejskie. Dzięki inwestycjom realizowanym z ich udziałem region ten staje się bardziej dostępny. Nowoczesna kolej sprzyja większej mobilności mieszkańców oraz zrównoważonemu rozwojowi gospodarczemu i turystycznemu.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny konkurs w Ścieżce SMART w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Adresatem tego działania są duże przedsiębiorstwa, które mogą starać się o łącznie 890 milionów złotych dofinansowania innowacyjnych projektów.
W środę oraz czwartek 13 i 14 listopada br. w Hotelu Novotel Warszawa Airport odbyła się trzecia edycja konferencji pt. Horizon4Poland. Konferencję organizowały Branżowe Punkty Kontaktowe Sieci Badawczej Łukasiewicz, które wspierają przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Tegoroczne motto konferencji brzmiało: „Polish Presidency on the Horizon”, nawiązując do zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Rynek magazynowy dostanie wiatru w żagle po przyjęciu ustawy o funduszach inwestujących w nieruchomości.
Wspomnienie o Alicji Maleckiej (1946-2024), która na początku lat 90. wprowadzała fundusze na polski rynek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas