Młodzi Polacy boją sie ryzyka i rynku finansowego

Choć dla zdecydowanej większości młodych Polaków oszczędzanie jest ważne bądź bardzo ważne, to najczęściej pieniądze trzymają w banku lub… w skarpecie.

Publikacja: 28.06.2022 21:00

Młodzi Polacy boją sie ryzyka i rynku finansowego

Foto: Adobe Stock

Foto: Rzeczpospolita

Dla 37 proc. młodych osób oszczędzanie jest zdecydowanie ważne, a dla 49 proc. raczej ważne. Raczej nieważne jest zaledwie dla 4 proc., zaś zdecydowanie nieważne dla 1 proc. – takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone na przełomie roku przez SW Research na zlecenie PFR Portal PPK wśród przeszło 800 osób w wieku 18–35 lat.

Jak oszczędzają

Ci, którzy posiadają oszczędności, odkładają regularnie konkretne sumy pieniędzy lub odkładają to, czego nie wydadzą w ciągu miesiąca. Są i tacy, którzy oprócz odkładania pieniędzy co miesiąc, dodatkowo je inwestują. Pozwala to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji (23 proc.), zabezpieczenia własnych pieniędzy na większe wydatki (18 proc.) i umożliwia zapewnienie dobrej przyszłości sobie i najbliższym. Jednak, co ciekawe, młodzi ludzie różnie rozumieją termin „oszczędzanie”, chociaż dla większości (64 proc.) jest to odkładanie części zarobków na przyszłość. Ponad połowa respondentów uważa, że równie istotnymi formami oszczędzania są: porównywanie cen produktów przed kupnem (54 proc.), niemarnowanie jedzenia (44 proc.), kupowanie tylko tych ubrań, których naprawdę potrzebują (40 proc.), oraz kupowanie rzeczy na wyprzedażach, korzystanie z bonów rabatowych i promocji (39 proc.).

Cele oszczędzania są różne – jedni odkładają na dalszą przyszłość (54 proc.), inni na tzw. czarną godzinę (49 proc.), swoje pasje (32 proc.), podróże (32 proc.) oraz na rodzinę i dzieci (26 proc.). Za oszczędzaniem na dalszą przyszłość najczęściej stoi chęć pozostania niezależnym/ą najdłużej, jak to możliwe (49 proc.), i chęć zabezpieczenia na wypadek utraty pracy (47 proc.).

Czytaj więcej

Prezes mBanku: Polacy trzymają oszczędności "po materacach"

To tylko lokowanie

Dość zaskakujące odpowiedzi przyniosły pytania o formy oszczędzania. Okazuje się bowiem, że respondenci najczęściej wymieniali bankowe konta oszczędnościowe (45 proc.) oraz konta bieżące w bankach (40 proc.), a także trzymanie pieniędzy w tzw. skarpecie (32 proc.). Znacznie mniej popularne są lokaty bankowe (13 proc. wskazań), inwestycje na giełdzie (10 proc.), PPK/PPE (7 proc.), IKE/IKZE (5 proc.) czy polisy ubezpieczeniowo-inwestycyjne (4 proc.).

– Polacy nie mają kultury inwestowania. Te wyniki pokazują, że większość z nas nie inwestuje, lecz po prostu lokuje swoje oszczędności. Naturalnym sposobem jest tu sektor bankowy i lokaty bankowe, w których rzeczywiście zgromadzona jest zdecydowana większość majątku finansowego Polaków – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Zwraca uwagę, że w warunkach wysokiej inflacji tego typu decyzje są niekorzystne, bo oznaczają, że część tych oszczędności po prostu przepada, ich realne oprocentowanie jest bowiem mocno ujemne.

– Tego typu zachowanie pewnie po części wynika z przyzwyczajenia historycznego. Po części także z awersji do ryzyka, która wynika po trosze z nieznajomości logiki rynku finansowego, a po trosze z niekorzystnych epizodów na rynku finansowym, jak GetBack czy Amber Gold. To odstraszyło wiele osób od bardziej odważnych inwestycji, na przykład na giełdzie – ocenia Grzegorz Maliszewski.

Zastanawiający jego zdaniem jest wysoki udział gotówki w oszczędnościach ludzi młodych. – To poniekąd pokrywa się z rosnącym udziałem gotówki w obiegu finansowym. On też bije rekordy. To zapewne wynik dużej niestabilności otoczenia, atmosfery niepewności, związanej najpierw z pandemią, a teraz także wojną [badanie robiono przed jej wybuchem]. Na to nakłada się brak wiedzy na temat rynków finansowych – mówi główny ekonomista Banku Millennium.

Czytaj więcej

Polacy mają na lokatach straty
Finanse
DeepSeek wstrząsnął rynkami. To koniec amerykańskiej dominacji w AI?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Finanse
Czy umiemy się dzielić z innymi? Jak działają organizacje pozarządowe
Finanse
PPK z kilkoma rekordami na koniec 2024 r. Aktywa przebiły 30 mld zł
Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku