Spokojny sen kapitału z Rosji w Polsce

Nie ma informacji o jakichkolwiek działaniach rządu i instytucji państwowych wobec ulokowanych w naszym kraju aktywów rosyjskich.

Publikacja: 13.03.2022 21:09

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP, Radek Pietruszka

Na całym świecie trwa akcja nakładania sankcji na rosyjskich oligarchów i powiązane z nimi osoby. Blokowane są należące do nich aktywa. Państwa koalicji antyputinowskiej przejmują kontrolę nad ich jachtami, samolotami, rezydencjami, luksusowymi mieszkaniami i samochodami.

Wyniki identyfikacji

Kilka dni temu zapytaliśmy Kancelarię Premiera o to, czy w związku z atakiem Rosji na Ukrainę rząd podjął działania w sprawie ewentualnego zamrożenia rosyjskich aktywów ulokowanych w Polsce. Zostaliśmy odesłani do Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– W odpowiedzi na agresję wobec Ukrainy Polska wraz z całą UE przyjmuje obecnie pakiet bezprecedensowych sankcji wobec Rosji i Białorusi. Pakiet ten obejmuje również sankcje indywidualne, w tym dotyczące oligarchów i biznesmenów będących finansowym zapleczem elity kremlowskiej. Sankcje te obejmują zakaz wjazdu na teren Unii Europejskiej i zamrożenie aktywów znajdujących się w UE – usłyszeliśmy w resorcie aktywów państwowych.

Resort poinformował nas też, że przeprowadził szeroką kwerendę dotyczącą sankcji możliwych do wprowadzenia. – Mamy zidentyfikowane nazwiska kilkunastu osób związanych z rządem Federacji Rosyjskiej, które mają aktywa na terenie Polski lub prowadzą tu interesy – odpowiedział na nasze pytanie Departament Komunikacji w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

I dodał, że rząd RP stoi na stanowisku, że UE powinna stosować jak najszersze sankcje i postuluje stanowczą blokadę przedsięwzięć prowadzonych przez osoby związane z rządem Federacji Rosyjskiej, jak i przedsiębiorstwa kontrolowane przez takie osoby.

Informacji o jakichkolwiek konkretnych działaniach wobec zidentyfikowanych osób i ich aktywów nie otrzymaliśmy.

Już wcześniej pytany o ewentualne działania wobec kapitału rosyjskiego w Polsce Urząd Komisji Nadzoru Finansowego odpowiedział, że nie jest główną instytucją w Polsce w obszarze sankcji. – Zagadnienia te dotyczą sfery związanej z AML [pranie brudnych pieniędzy – przyp.red.]. Centralnym elementem polskiego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu jest zaś generalny inspektor informacji finansowej – poinformował nas Jacek Barszczewski, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w UKNF. Zapewnił, że urząd analizuje wydarzenia związane z rosyjską agresją na Ukrainę oraz ich wpływem na stabilność rynku finansowego w Polsce, a także planuje, podejmuje i prowadzi ciągłe działania związane z zapewnieniem tej stabilności.

GIIF działa w ramach Ministerstwa Finansów. Na pytania o działania w sprawie kapitału rosyjskiego w Polsce inspektor nie odpowiedział.

Blisko tysiąc firm

Tymczasem wedle danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej 27 stycznia 2022 r. w Polsce działały 982 spółki, w których udziałowcem jest rosyjska firma lub obywatel Rosji.

Opinia

Opinia dla „Rz"
Nina Vincenz-Krajewska, rzeczniczka prasowa Giełdy Papierów Wartościowych

GPW realizuje przepisy rozporządzenia Rady (UE) 833/2014, z 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie, w brzmieniu obowiązującym od 2 marca 2022 r. Na rynkach organizowanych przez GPW nie są notowane papiery wartościowe emitentów z siedzibą w Rosji. Ponadto w żadnej ze spółek notowanych na GPW akcjonariuszami większościowymi nie są podmioty związane z firmami lub osobami pochodzącymi z Rosji. 

Finanse
DeepSeek wstrząsnął rynkami. To koniec amerykańskiej dominacji w AI?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Finanse
Czy umiemy się dzielić z innymi? Jak działają organizacje pozarządowe
Finanse
PPK z kilkoma rekordami na koniec 2024 r. Aktywa przebiły 30 mld zł
Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku