PPK. PFR chce wyjaśnień od firm bez programu. Zapowiada stanowcze kroki

Polski Fundusz Rozwoju sprawdza, czy firmy, które nie uruchomiły Pracowniczych Planów Kapitałowych, miały do tego prawo. W efekcie zrobiło to już dodatkowe 16 tys. z nich.

Publikacja: 25.01.2022 21:00

PPK. PFR chce wyjaśnień od firm bez programu. Zapowiada stanowcze kroki

Foto: PFR poczeka na oświadczenia od przedsiębiorców o miesiąc dłużej. Źródło: Adobe Stock

Według najświeższych danych umów o zarządzanie PPK nie zawarło z uprawnionymi do tego instytucjami 645 tys. firm z prawie 940 tys. PFR wysłał do nich wezwania do złożenia wyjaśnień. 590 tys. firm dostało je poprzez elektroniczny kanał ZUS. Pozostałe blisko 60 tys. otrzymuje wezwania w formie papierowej.

Czytaj więcej

Oszczędności z ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE i OFE w jednym miejscu

Pierwsze wyniki akcji

– Na te nasze wezwania do dziś odpowiedziało już blisko 280 tys. firm – mówi „Rzeczpospolitej" Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. – Tak jak się spodziewaliśmy, 95 proc., czyli przeszło 261 tys. z tych firm, które już nam odpowiedziały, to firmy, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK, bo są mikroprzedsiębiorstwami i miały do tego prawo – dodaje.

Wylicza też, że ponad 10 tys. zgłosiło PFR brak zatrudnienia. Kolejne 2 tys. zakończyło działalność gospodarczą. – To, co cieszy, to fakt, że w wyniku naszych wezwań ponad 16,2 tys. firm podpisało umowy o zarządzanie PPK – mówi Marczuk.

Zwraca uwagę, że dzięki digitalizacji wezwań, czyli wysyłaniu ich w formie elektronicznej, PFR zaoszczędził ponad 7 mln zł. Oszczędził też dużo czasu, bo weryfikacja kilkuset tysięcy papierowych odpowiedzi na wezwania do złożenia wyjaśnień byłaby o wiele trudniejsza i długotrwała.

– Będziemy robić jeszcze dwie rzeczy. Będziemy więc trochę wyrywkowo sprawdzać, czy to, co nam odpowiedziały firmy, jest zgodne z prawdą. Nie ma powodu, żeby im nie wierzyć, ale jesteśmy zobowiązani do dochowania staranności w tym zakresie – mówi wiceprezes PFR. – Potem, gdy gdzieś do końca pierwszego półrocza zamkniemy proces weryfikacji, będziemy wzywać do złożenia wyjaśnień te firmy, które ciągle tego nie zrobią – dodaje.

Tym razem PFR będzie już bardziej stanowczy i kategoryczny. – Prosimy więc firmy, aby poświęciły jeszcze teraz pięć minut na wypełnienie formularza z wyjaśnieniami, a jeśli nie mają wytłumaczenia, by podpisały umowy o zarządzanie PPK – mówi Bartosz Marczuk.

Ostateczna sankcja za niezawarcie umowy o zarządzanie PPK to nawet 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń. – Nie chcemy używać tego narzędzia i nim straszyć. Staramy się polubownie zachęcać firmy do wypełnienia ich ustawowego obowiązku. Chcemy tworzyć dobrą atmosferę wokół PPK – zaznacza Bartosz Marczuk.

Przybywa uczestników

Na razie Polski Fundusz Rozwoju nie ma jeszcze danych, o ile wzrosła liczba uczestników PPK w wyniku procesu weryfikacji firm, które wcześniej nie przystąpiły do programu. Firmy, które to teraz zrobiły, w większości dopiero zapisują do PPK swoich pracowników. Zdaniem Bartosza Marczuka można jednak przyjąć, że jeśli w każdej z tych firm do PPK zapisze się co najmniej dwóch–trzech pracowników, to liczba uczestników tego programu wzrośnie o co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. – Uczestników PPK cały czas przybywa. Mamy ponad 2,5 mln aktywnych rachunków i ponad 2,3 mln uczestników – mówi wiceprezes PFR.

Na koniec zeszłego roku wartość aktywów zgromadzonych na rachunkach w Pracowniczych Planach Kapitałowych sięgnęła 7,63 mld zł.

Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego