Gospodarka bez CO2 będzie kosztowna

Polska jest przeciwna zwiększeniu obowiązku redukcji emisji CO2 – mówi minister środowiska

Publikacja: 17.05.2011 04:52

Elektrownia Kozienice

Elektrownia Kozienice

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Komisja Europejska nałożyła na kraje UE obowiązek 20-proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do 2020 r. jako jeden z elementów polityki ochrony klimatu. Ale w Parlamencie Europejskim trwa dyskusja o podwyższeniu tego wskaźnika do 30 proc.

– Polska na to się nie zgodzi – mówił minister środowiska Andrzej Kraszewski na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Przekonywał, że rząd nie zaakceptuje nawet propozycji redukcji emisji o 25 proc.

W czerwcu KE opublikuje raport pokazujący skutki ochrony klimatu dla gospodarki poszczególnych krajów Unii. – Liczymy, że wyniki analiz przedstawione w raporcie ochłodzą zapędy dotyczące całkowitej redukcji emisji – mówił Kraszewski. – Polityka ochrony klimatu nie może być źródłem problemów i ucieczki przemysłu energochłonnego do innych krajów. Gra idzie o to, jaki przemysł w Polsce zostanie.

nawet 80 proc. może zdrożeć energia w Polsce wskutek cięcia emisji CO2

A możliwość ucieczki firm z powodu redukcji emisji jest realne w przypadku Polski, gdzie ponad 90 proc. energii produkują elektrownie węglowe. Kilka firm z sektorów energochłonnych już deklaruje, że jeśli energia zdrożeje, przeniosą produkcję do innych krajów.

Według ekspertów ochrona klimatu będzie kosztownym wyzwaniem. Pierwsze raporty wskazują, że skutkiem będzie ubytek PKB od 0,9 do 1,2 proc. rocznie. Prognozowany jest też skok cen energii w Polsce – nawet o 50 – 80 proc., gdy elektrownie będą musiały kupować uprawnienia do emisji CO2.

Bruksela analizuje możliwość 80 – 90-proc. redukcji emisji CO2 do 2050 r. – To nie znaczy, że i Polska ma tego dokonać – stwierdził minister. – Rząd stoi na stanowisku, że węgiel nadal pozostanie paliwem w polskich elektrowniach, bo zapewnia bezpieczeństwo energetyczne.

Zdaniem ministra, polskie firmy powinny potraktować politykę ochrony klimatu jako szansę na wdrożenie nowoczesnych technologii. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej ostrzegał jednak przed wysokimi kosztami. – Innowacje wymagają wsparcia. Tych nowych technologii teraz nie ma albo są na wczesnym etapie wdrożenia – mówił Tomasz Zadroga. Jak dodał, skoro Unia może wspierać produkcję energii z wiatru czy słońca, to powinna też wesprzeć technologie węglowe.

Finanse
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Finanse
W ciągu kilku dni z PPK ubył prawie miliard złotych. Skąd te zawirowania?
Finanse
Cła Donalda Trumpa biją w aktywa PPK, ale nerwowe reakcje są niewskazane
Finanse
Czego od audytora potrzebuje średnia firma i jej inwestorzy? Audyt szyty na miarę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Ludzie nadal są najważniejszym ogniwem w audycie