Reklama
Rozwiń

Sprawa Karoliny Rozwód. Obraduje Rada PISF-u

Po raz drugi w tym tygodniu Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej rozpatruje sprawę odejścia dyrektorki PISF-u Karoliny Rozwód i jej konfliktu z MKiDN.

Publikacja: 08.11.2024 15:31

Karolina Rozwód

Karolina Rozwód

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Burza wokół okoliczności odejścia dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Karoliny Rozwód, trwa. Karolina Rozwód wycofała swoją rezygnację ze stanowiska, pisząc, że została do niej zmuszona groźbą. Ministerstwo podtrzymuje, że nie pełni już ona funkcji dyrektorki PISF-u.

Zgodnie z ustawą minister przed odwołaniem dyrektora PISF-u musi zasięgnąć opinii Rady PISF-u, złożonej z 11 osób. Funkcję jej przewodniczącego pełni Andrzej Jakimowski, oddelegowany przez Gildię Reżyserów. Poza nim w Radzie zasiadają: Marlena Gabryszewska (wiceprzewodnicząca), Robert Piaskowski (sekretarz), Tomasz Wolski, Jacek Bromski, Andrzej Muszyński, Ilona Łepkowska, Mariusz Spisz, Mariusz Łukomski, Adam Nowe oraz Magdalena Janeczek.

Zgodnie z ustaloną procedurą minister Hanna Wróblewska zwróciła się do Rady o zaopiniowanie zwolnienia Karoliny Rozwód. Rada rozpatrzyła wniosek po raz pierwszy w poniedziałek, 4 listopada, na zebraniu zwołanym specjalnie w tej sprawie. Jednak wstrzymała się od wydania opinii do czasu poznania rzeczywistych powodów tej decyzji. W piśmie ministerstwa wskazano, że przyczyną rezygnacji były powody osobiste. Tymczasem przed posiedzeniem Rada otrzymała list od Karoliny Rozwód, z którego wynikało, że powody odwołania są inne niż podano publicznie, a jej ustąpienie ze stanowiska nie było dobrowolne, lecz wymuszone. W tej sytuacji, widząc rozbieżność między wersjami ministerstwa i Karoliny Rozwód, Rada podjęła uchwałę o wstrzymaniu opiniowania do czasu poznania prawdziwych powodów.

W efekcie jeszcze tego samego dnia Rada PISF-u została zaproszona do ministerstwa. Tam jej członkowie usłyszeli, że powodem były zarzuty dotyczące sprawowania obowiązków przez Karolinę Rozwód. Podobno były one istotne, choć nie zostały w pełni ujawnione, i dotyczyły poważnego nadużycia, jednak nie mówiono o przestępstwie.

Sprawa Karoliny Rozwód: „Filmowcy nie zasłużyli sobie na tę aferę”

Rozmawiając z kilkoma osobami z Rady, usłyszałam, że poniedziałkowe zawieszenie decyzji nie było ich strategiczną zagrywką, lecz decyzją merytoryczną — po prostu członkowie Rady nie otrzymali odpowiednich informacji.

Wydaje się jednak, że Ministerstwo uznało treść uchwały Rady za nieistotną, ponieważ wkrótce ogłosiło na swojej stronie, że Karolina Rozwód nie jest już dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wszystko wskazuje na to, że jeśli zawiadomienie prokuratury nie było pochopne, sprawa może zakończyć się w sądzie.

Czytaj więcej

Ministerstwo Kultury odpowiada: Sprawa Karoliny Rozwód jest w prokuraturze

Dzisiaj Rada ponownie obraduje. Jej przewodniczący, Andrzej Jakimowski, nie chce komentować sytuacji. Mówi tylko: „Filmowcy nie zasłużyli sobie na tę aferę”.

Co dalej? Wydaje się, że zasadnicze działania PISF-u nie są zagrożone. Programy operacyjne miały być ogłoszone 18 listopada, jednak termin ten został przesunięty o 10 dni. Dłuższa zwłoka nie jest jednak możliwa, ponieważ trwają dwie sesje komisji przyznającej dotacje.

Ma też zostać ogłoszony nowy konkurs na dyrektora PISF-u, choć, jak słyszę, „w takiej atmosferze trudno sobie na razie wyobrazić kogoś, kto chciałby do niego przystąpić”.

Film
„Kompletnie nieznany”: czy Timothée Chalamet wypromuje Boba Dylana wśród najmłodszych?
Film
„Akademia pana Kleksa 2”. Filip Golarz wkracza do akcji
Film
„Śleboda", czyli brzydkie słowo na „k”. Filmy i książki o kolaboracji na Podhalu
Film
Rekomendacje filmowe: Dla dzieci małych i dużych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Film
Niedźwiedź Wojtek z armii Andersa, który zdobywał Monte Cassino, walczy teraz o Oscara
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku