15 lutego 1931 roku z inicjatywy polskiej awangardowej grupy artystycznej „a.r.” („artyści rewolucyjni” albo „awangarda rzeczywista”), w skład której wchodzili: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski oraz poeci Julian Przyboś i Jan Brzękowski, powstała Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej w Łodzi dając początek obecnemu Muzeum Sztuki.
- To dla nas bardzo ważne, że nasze muzeum to część niegdyś wielkiego kompleksu przemysłowego: fabryk włókienniczych z XIX wieku. MS2 mieści się na obrzeżach jednego z największych okręgów przemysłowych w mieście. To niezmiernie ważne, bo ta sytuacja umożliwia nam bardzo efektowne i owocne zestawianie ze sobą dwóch aspektów współczesności - mówi Jarosław Suchan, dyrektor muzeum.
Dokument przypomina mit przemysłowej Łodzi, która stała się „Manchesterem Wschodu”.
Instytucja ma dwie lokalizacje. W ms1 mieszczącym się w dawnym pałacu fabrykanta Maurycego Poznańskiego każda kolejna wystawa jest pretekstem do reinterpretacji dziedzictwa grupy „a.r.”. Tam też znajduje się Sala Neoplastyczna zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego. Relację z wernisażu jubileuszowej wystawy i najważniejszych prezentowanych na niej dzieł można zobaczyć w filmie.
W odróżnieniu od ms1, ms2 istnieje dopiero od 2008 roku, gdy znajdująca się tam fabryka została przekształcona w muzeum, sąsiadując z postindustrialną Manufakturą – centrum handlowym.