„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 14.Mastercard OFF CAMERA
Przygotowana we współpracy z założoną przez Anję Rubik Fundacją SEXED.PL oraz polską edycją magazynu „Vogue" specjalna sekcja festiwalu Mastercard OFF CAMERA i filmy pokazywane w jej ramach ostro rozprawiają się z nienawiścią na tle seksualnym, płciowym i etnicznym.
Nazwa sekcji – odnosząca się, nieco z przekąsem, do postulatów jeszcze z czasów Rewolucji Francuskiej z końca osiemnastego wieku – uświadamia dobitnie, że tytułowe idee bynajmniej wciąż nie zostały osiągnięte. „Braterstwo" programerzy zastąpili znoszącą sztywne genderowe podziały „solidarnością". Bohaterowie pokazywanych filmów i ich twórcy nie tyle upominają się grzecznie o tolerancję, ale podważają normy kulturowe regulujące szkodliwe i wykluczające zasady „normalności".
W "Minyan" Eric Steel uważnie przygląda się żydowskim religijnym społecznościom. Główny bohater – siedemnastoletni David – dorasta w realiach nowojorskiego Brighton Beach lat osiemdziesiątych, wyznaczanych w dużej mierze przez środowisko emigranckich żydowskich rodzin i początki kryzysu związanego z epidemią HIV/AIDS. Chłopak pomaga swoim bliskim przy organizacji tradycyjnych nabożeństw, a równocześnie zaczyna powoli i nieśmiało eksplorować gejowskie życie w kuszącej obyczajową wolnością, do której zdecydowanie nie przywykł, dzielnicy East Village. Zaprzyjaźnia się przy tym ze starszą parą homoseksualnych mężczyzn. Ta relacja na zawsze odmieni spojrzenie Davida na otaczającą rzeczywistość.
"Rozterki pożądania" - nagradzanej dokumentalistki Marii Finitzo - przybliżają widzom grupę niestrudzonych kobiet: artystek, aktywistek, edukatorek, sex-workerek i striptizerek, które walczą z seksizmem. Ich misją jest obalenie tabu wokół tematów seksualności i cielesności. Reżyserka odsłania skomplikowaną siatkę mikroagresji w życiu codziennym, analizując mechanizmy odpowiedzialne za dyscyplinowanie kobiet przez patriarchalny system, wymazywanie żeńskich potrzeb i pragnień.