Rekord w handlu z Koreą Południową

Wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Koreą Południową osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom. Korea stała się też największym azjatyckim inwestorem w Polsce.

Publikacja: 15.07.2023 14:39

Busan, drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej ubiega się o organizację Światowej Wystawy

Busan, drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej ubiega się o organizację Światowej Wystawy Expo 2030.

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatnich 20 lat zarówno polski eksport do Republiki Korei, jak i import koreańskich produktów wzrósł ponad dwudziestokrotnie. Polska ma coraz mocniejsze relacje gospodarcze z azjatycką potęgą. A warto przypomnieć, że Korea Południowa jest aktualnie 7. największym eksporterem towarów na świecie odpowiadającym za 2,8 proc. światowego eksportu ogółem. Według szacunków Ministerstwa Strategii i Finansów Korei obroty handlu zagranicznego stanowią aż ok. 85 proc. koreańskiego PKB, a gospodarka Republiki Korei jest w najwyższym stopniu, wśród krajów OECD, uzależniona od jego wyników. Głównymi odbiorcami koreańskich produktów w 2022 r. były: Chiny (22,8 proc.), USA (16,1 proc.), Wietnam (8,9 proc.), Japonia (4,5 proc.) i Hongkong (4 proc.).

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Eksport
Polityka rolna Kazachstanu. Szanse i zagrożenia dla polskich firm
Eksport
Wielka Brytania wdrożyła trzecią fazę pobrexitowych przepisów granicznych
Eksport
KUKE gwarantuje spłatę kredytów na zielone inwestycje
Eksport
Anna Clunes: dialog i stabilne otoczenie biznesowe pomagają relacjom handlowym
Eksport
Czechy to drugi odbiorca polskiego eksportu i potentat kolejowy